Nasze projekty

Dziś XXI Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś obchodzimy XII Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Dzień został ustanowiony w Paryżu podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. W tym roku nie będzie tradycyjnego otwarcia drzwi wszystkich krajowych ośrodków onkologicznych, a w zamian za to organizatorzy zapraszają na obchodzenie tego dnia on-line.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono 4 lutego 2000 roku w czasie Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Podczas niego opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Nadrzędnym celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych.

Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90% nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które człowiek ma ogromny wpływ.  Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, można obniżyć ryzyko zachorowania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ten sposób można uniknąć nawet 50% przypadków wszystkich nowotworów.

PRZECZYTAJ: Człowiek to nie tylko ciało

Reklama

Polska walka z nowotworami

Nowotwory t0 jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Zaskakują i zwykle są niezwykle trudne do wyleczenia. Według statystyk podanych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2018 r. na nowotwory zachorowało 167 446 osób. Wśród mężczyzn była to liczba 83 570, a wśród kobiet 83876. Natomiast w tym samym roku z powodu chorób onkologicznych zmarło 101 391 pacjentów – 55 363 mężczyzn i 46 028 kobiet.

Z powyższego raportu wynika, że jest to dotkliwy temat i może spotkać każdego. Właśnie dlatego powstał Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, podczas którego w szczególny sposób organizatorzy przypominają o profilaktyce w walce z nowotworami. 4 lutego można wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi, a także zadbać o swoje zdrowie biorąc udział w darmowych badaniach prewencyjnych.

Tegoroczne obchody święta w Polsce ze względu na pandemię koronawirusa przybierają nową formę. Świętowanie organizatorzy przenieśli do internetu, gdzie dla uczestników zostały przygotowane webinary o tematyce profilaktyki chorób cywilizacyjnych i nowotworowych. Zadbano także o zdrowie psychiczne osób chorych i ich rodzin, które podczas spotkań on-line mogą dowiedzieć się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami podczas walki z rakiem.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Nowotwór. Jak pozbierać świat rozbity na milion kawałków?

kw/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę