Nasze projekty

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Kard. Kazimierz Nycz metropolita Warszawski przewodniczył dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

fot. Grzegorz Jakubowski /KPRP

Kard. Nycz przypomniał w homilii, że uroczystości dożynkowe co roku rozpoczynają się od Mszy świętej, by w ten sposób podziękować Bogu za całoroczny trud pracy rolników. “Dziękujemy Bogu, że dał siłę wzrostu roślinom w tym ziemskim sanktuarium świata stworzonego,choć na co dzień pewnie o tym nie myślimy” – stwierdził metropolita warszawski. Dodał też, że jest to również podziękowanie wszystkim, którzy, na różnych szczeblach życia społecznego wspierają polskie rolnictwo.

Kard. Nycz zwrócił  uwagę, iż w tym roku wyjątkowo Dożynki Prezydenckie odbywają się w centrum wielkiego miasta – Warszawy. – Za pracę rolników w tym roku jeszcze bardziej powinni dziękować mieszkańcy miast. Idąc do sklepu, sięgając na półkę nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile pracy, wysiłku i niepokoju ma w sobie rolnik, żeby wyprodukować żywność, z której korzystamy – mówił metropolita warszawski.

Świętowanie dożynek swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów. Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuowali jego następny – Bronisław Komorowski oraz obecnie Andrzej Duda.

Reklama

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Główna część uroczystości rozpoczyna się Mszą Świętą, po której następuje najbarwniejsza część Dożynek – przemarsz korowodu dożynkowego oraz Ceremoniał. Ceremoniał Dożynkowy z podaniem chleba Prezydentowi RP oraz otańczeniem Pary Prezydenckiej, odbywa się z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 roku uświetnia to wydarzenie.

ah, KAI, Archidiecezja Warszawska/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę