Nasze projekty

Diecezja warszawsko-praska dziękuje abp. Hoserowi

To były lata budowania żywego Kościoła, który jest wyrazistym znakiem Boga w tym świecie – powiedział abp Henryk Hoser, podsumowując ponad dziewięcioletnią posługę na urzędzie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

W czasie Mszy św. do Bożego Miłosierdzia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zgromadziło się liczne grono duchowieństwa i wiernych, którzy polecali Bogu byłego pasterza. W uroczystościach wzięli udział wszyscy biskupi diecezji.

– Dziękujemy za twoją pasterską troską i oddanie zwłaszcza w kształtowanie nowego modelu duszpasterstwa rodzin – powiedział w czasie homilii bp Romuald Kamiński, zapewniając, że zainicjowane dzieło będzie kontynuowane.

Zwrócił uwagę na wkład abp. Hosera w całe dzieło przepowiadania Dobrej Nowiny z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologii medialnych. – Apostołowie musieli nabiegać się po całej Azji i Europie, by zanieść Słowo Boże. Tymczasem w dzisiejszej dobie poprzez dar, jakim są media, nie wychodząc z domu możemy niczym św. Paweł docierać aż na krańce świata – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Reklama

Przypomniał, że każdy chrześcijanin zobowiązany jest do dawania świadectwa swojej wiary. Zachęcał wiernych do refleksji nad ich wewnętrzną motywacją, która leży u podstaw wielu podejmowanych działań. – Czy w tym, co robimy, rzeczywiście dbamy o Bożą chwałę? Czy cenimy miejsca sakralne? Czy troszczymy się o „Boży Dom”, którym jest wspólnota Kościoła, bo jak uczy nas Biblia 'Pan jest obecny pośród swego ludu”? – pytał kaznodzieja.

Podkreślił, że odpowiedzią na rosnący ateizm, który owocuje zamachem na ludzkie życie zwłaszcza to nienarodzone – jest wołanie o Boże Miłosierdzie, o przemianę ludzkich serc. – Żyjemy w czasach kiedy wypełniają się proroctwa. Poprzez orędzie zostawione św. Faustynie Bóg postawił przed naszym narodem niezwykłą misję. Jej wypełnieniem były mi.n. ŚDM w Krakowie, które można przyrównać do świąt Pięćdziesiątnicy. Młodzi z różnych zakątków świata wyjechali od nas z orędziem Bożego Miłosierdzia rozchodząc się niczym iskry do najdalszych zakątków ziemi – powiedział bp warszawsko-praski.

W imieniu duchowieństwa i wiernych diecezji podziękowania złożył bp Marek Solarczyk. Zwrócił w nich uwagę na symboliczny charakter daty objęcia przez abp. Hosera urzędu ordynariusza przypominając, że była to wigilia inaugurująca w Kościele Rok Świętego Pawła. – Jednym z wyrazów realizacji misji Apostoła Narodów było nie tylko odważne przepowiadania ale również utworzenie misji w Sierra Leone – powiedział bp pomocniczy dziękując abp Hoserowi za wspólnotę drogi wiary.

Reklama

Zwrócił również uwagę, że posługiwanie duszpasterskie byłego ordynariusza bardzo mocno wpisuje się w symbolikę herbu Pragi biskupiej, która w tym roku świętuje 370 lat swojego istnienia. – Widniej na nim znak domku Świętej Rodziny, która jest miejscem szacunku dla darów Boga, dla życia, dla małżeństwa, oraz dla rodziny – o której dobro tak bardzo abp przez te lata się troszczył.

Bp Solarczyk zauważył, że w herbie 'dom’ trzymają aniołowie będący symbolem Bożej chwały. – Wyrażała się ona zarówno w trosce o budowane kościoły jak i odbudowanie Domu Świętej Faustyny w Ostrówku, Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Podziękował za dar peregrynacji Matki Bożej Loretańskiej, roczne Jerycho Różańcowe, obecną peregrynację Kopii Jasnogórskiego Wizerunku oraz rekolekcje „Jezus na Stadionie Narodowym”.

Reklama

Podsumowując lata swojej posługi na urzędzie biskupa warszawsko-praskiego abp Hoser wyraził wdzięczność wszystkim stanom Kościoła za trud budowania wspólnoty, w której panuje jedność, spójność i która jest wyrazistym znakiem w współczesnym świecie. – W sposób szczególny dziękuję za uratowania mi rok temu życia, gdy pod wpływem waszych modlitw ‘martwą podniosłem powiekę” – wspominał. Podkreślił, że Miłosierdzie jest ostatnim słowem Boga. – Bez Niego nasz los byłby nie do pozazdroszczenia, wręcz tragiczny. Ono otwiera nas na nieskończone serce Boga do którego nas wprowadza. Tę miłość Bożą możemy czuć na co dzień – przekonywał .

Nawiązując do słów z homilii ingresowej abp Hoser wyznał, że całe swoje biskupie posługiwanie zawierzył Maryi – Niewieście Obleczonej w Słońce, która czczona jest w diecezji jako ‘Matka Boża Zwycięska’. – Nią się inspirowałem by szukać Jej Syna, by Go dotykać i uzyskiwać uzdrowienie – oświadczył.

Podkreślił, że podejmując różne wyzwania starał się kontynuować to, co zbudowali jego poprzednicy. Wspomniał postać pierwszego pasterza bp. Kazimierza Romaniuka, który położył podwaliny pod Kościół lokalny oraz abp Sławoja Leszka Głódzia, który rządził diecezją mocną ręką i wyciągniętym ramieniem. Wyraził przy tym radość z nominacji papieskiej swojego następcy bp Romualda Kamińskiego, który jak zauważył – nie tylko doskonale zna diecezję ale również, jak to określił „jest Pasterzem Bożego Serca”, co gwarantuje ciągłą i harmonijną kontynuację – powiedział abp senior.

Podziękował również kapłanom za ich solidarność w czasie ataków medialnych na jego osobę. – Doświadczyłem od was ogromnie dużo dobra, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Kiedy w najdramatyczniejszym momencie, w czasie mszy krzyżma stanęliście po mojej stronie, poczułem że jestem waszym pasterzem – wyznał abp Hoser.

Zapewnił, że odejście z urzędu nie jest dla niego równoznaczne z odejściem z posługi. – Będę tam, gdzie Kościół minie postawi – oświadczył, przyznając że czekają go jeszcze „trudne zadania”.

24 maja 2008 papież Benedykt XVI mianował abp Henryka Hosera biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. Ingres do bazyliki katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie, w trakcie którego kanonicznie objął on diecezję, odbył się 28 czerwca 2008. Po ponad dziewięciu latach kiedy doszedł do wieku emerytalnego papież Franciszek 8 grudnia 2017 przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego.


mag / Warszawa

KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę