Nasze projekty

Cezarowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie. Co łączy teologię i ekonomię? [TRANSMISJA DEBATY]

Wydaje się, że związki teologii z ekonomią nie są wyraźne, a na pewno nie są już tak intensywnie dyskutowane jak kiedyś. Dlaczego tak się dzieje? O tym porozmawiają goście kolejnej debaty z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk", która odbędzie się online w środę 26 stycznia.

Fot. materiały prasowe

Czymś normalnym jest dla nas dyskusja teologii z naukami przyrodniczymi. Przywykliśmy już do faktu, iż teolodzy debatują z biologami na temat znaczenia teorii ewolucji czy inteligentnego projektu, a fizykami na temat powstania wszechświata bądź natury czasu. Wydaje się jednak, iż związki teologii z taką nauką jaką jest ekonomia nie są wyraźne, a na pewno nie są dziś tak intensywnie dyskutowane jak to onegdaj bywało. Dlaczego tak się dzieje?

Czy teologia rzeczywiście jest doskonale obojętna wobec tego, co bada się w naukach ekonomicznych, a nauki ekonomiczne zupełnie ignorują treści, którymi zajmuje się teologia? Dlaczego nie toczymy już tak intensywnych sporów teologiczno-ekonomicznych jak nasi przodkowie w wierze i poprzednicy w nauce? Przecież spory o lichwę, iustum pretium czy wreszcie o wpływ etyki katolickiej bądź protestanckiej na rozwój gospodarczy i ekonomię były jeszcze nie tak dawno niezwykle ważnym polem spotkania i żywej debaty teologii z naukami ekonomicznymi.

Kto weźmie udział w debacie i gdzie można ją zobaczyć?

To zagadnienia, o których porozmawiają goście kolejnego spotkania z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”, które odbędzie się w środę 26 stycznia o godz. 19:00 w formie online. Transmisja na YouTube:

Reklama

W debacie na temat „Cezarowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie czyli o związkach teologii z ekonomią” wezmą udział: dr Bogusław Bławat z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dr Piotr Karaś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz o. dr Janusz Pyda OP z Akademii Katolickiej w Warszawie.

Spotkania organizuje Komitet Nauk Teologicznych PAN i Akademia Katolicka w Warszawie.

kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę