Czy wielka rola sportu zawodowego w dzisiejszej cywilizacji jest rzeczą pożądaną? W którym momencie sport przestaje być grą i zabawą, a staje się ryzykowną rywalizacją? - między innymi odpowiedzi na te pytania szukano podczas kolejnej debaty z cyklu ,,Pro tempore. Dialog nauk”.

Po raz drugi profesorowie Akademii Katolickiej gościli na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, aby wspólnie zastanawiać się nad istotą sportu we współczesnym świecie. Moderujący dyskusję o. dr Janusz Pyda OP (Instytut Tomistyczny, AKW) na początku podsunął do rozważenia nieco prowokujące pytanie, czy wielka rola sportu zawodowego w dzisiejszej cywilizacji jest rzeczą pożądaną? Czy dobrze wpływa na rozwój społeczny? Przypomniał, że w powszechnej opinii pojawiają się na ten temat skrajne odpowiedzi. Czym w ogóle jest obecnie sport i komu przysługuje miano sportowca?
Zaproszeni do panelu wykładowcy, reprezentujący różne aspekty nauki, rozwinęli i uzupełnili wywody związane z głównymi tezami spotkania.
Ksiądz dr hab. Marek Dobrzeniecki, prof. AKW (etyk, filozof) przywołał najpierw klasyczną definicję sportu jako aktywności fizycznej odbywającej się wg określonych zasad. Pani dr hab. Jolanta Żyśko, prof. AWF (teoretyk sportu, zarządzanie sportem) przypomniała znaczenie współzawodnictwa i rozwoju psychofizycznego jako istotnych komponentów sportu. Definicja cały czas podlega zmianom – zauważyła – choć w większości przypadków oscyluje między dwoma podstawowymi modelami, zwanymi dla uproszczenia modelem europejskim (bardziej ideowym i wychowawczym) i modelem amerykańskim (bardziej biznesowym).
Pan dr Michał Jasny (AWF, socjolog, e-sport) dostrzegł, że jako naród jesteśmy społeczeństwem średnio usportowionym. Rozwija się infrastruktura służąca rekreacji fizycznej, ale potrzebna jest większa motywacja i mobilizacja osobista. Natomiast pan dr Wiesław Firek (AWF, filozof, olimpizm) podjął się oceny, na ile zainteresowanie sportem zawodowym prowadzi do zastoju innych talentów człowieka. Jak ułożyć własne proporcje rozwojowe, jak zaplanować karierę i życie? Co zrobić po zakończeniu aktywności sportowej?
ZOBACZ>>> Uwielbienie to styl życia! Nowy film z Ks. Adrianem Chojnickim na kanale Stacji7 już wkrótce!
Przeczytaj również
Poruszono wiele dylematów związanych z tematem
Otwarta i dynamiczna dyskusja, która rozwinęła się po inicjacyjnych wypowiedziach, poruszyła wiele innych dylematów związanych z zagadnieniem. Zastanawiano się, jak kształtować psychikę młodego sportowca? Jakie znaczenie mają różne funkcje sportu, jak na przykład: wychowawcza, socjologizująca, demokratyzująca? W którym momencie sport przestaje być grą i zabawą, a staje się ryzykowną rywalizacją? Czy wyczyny sportowe typu kontraktowego (sport-worker) są jeszcze sportem z filozoficznego punktu widzenia? Jak jest przyszłość e-sportu? Do dyskusji dołączyły głosy i pytania z sali, co poszerzyło naukowy panel o dodatkowe wątki i punkty widzenia.
Współtwórcami międzyuczelnianego spotkania, witającymi razem gości, byli: Rektor AKW ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina oraz gospodarz miejsca, Rektor AWF prof. dr hab. Bartosz Molik w towarzystwie współpracowników, wykładowców i studentów. Nagranie z dyskusji dostępne będzie na stronach obydwu uczelni.
Tutaj można obejrzeć całą debatę:
mat. prasowe, pa/Stacja7
