Nasze projekty

Biskupi o zakazie handlu w niedzielę: „Niech ten dzień będzie czasem umocnienia więzi rodzinnych”

W swoim najnowszym komunikacie Rada Stała Episkopatu odniosła się do ustawy o zakazie handlu w niedzielę. W mijającym roku ustawa ta obowiązywała już w pełnym zakresie, jej przepisy wprowadzano etapami od marca 2018 roku. "Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych" - napisali biskupi.

Ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę podpisał 30 stycznia prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy weszły w życie 1 marca. Początkowo zakaz dotyczył dwóch niedziel w miesiącu, od 2019 r. – trzech niedziel w danym miesiącu. Od 2020 r. zakaz handlu obowiązuje już we wszystkie niedziele z pewnymi odstępstwami. W roku 2021 niedziel handlowych będzie zaledwie 7. Będą to ostatnie niedziele stycznia, marca, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz 12 i 19 grudnia.

Według badań CBOS-u, poprzedzających wprowadzenie ustawy, ponad połowa respondentów (52%) deklarowała robienie zakupów w niedzielę. Jednocześnie 58% ankietowanych popierało „zakaz handlu w każdą niedzielę –nieobejmujący niedziel przedświątecznych, określonych typów sklepów i punktów, w których obsługuje właściciel”.

ZOBACZ TEŻ: Niedziela jest boska!

Reklama
Reklama

Dzień wolny i święto rodziny

Na posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu, jaka odbyła się 17 grudnia, biskupi odnieśli się do ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Jak napisali w komunikacie ustawa „pozwoliła wielu ludziom, zwłaszcza licznie pracującym w handlu kobietom, przeżywać niedzielę jako dzień wolny i święto rodziny”.

„Polakom przywrócone zostało prawo do odpoczynku, czas na duchowy rozwój, możliwość spotkania z rodziną, bliźnimi, naturą i kulturą” – podkreślili biskupi, wyrażając nadzieję, że „pandemia i związane z nią problemy nie staną się pretekstem do zmiany lub zawieszenia obowiązującej ustawy, która już wpisała się mocno w życie rodzin i całego społeczeństwa”.

„Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych; niech będzie przestrzenią emocjonalnego wyciszenia i wzmacniania wartości duchowych w każdym z nas” – zachęcili członkowie Rady Stałej Episkopatu.

Reklama
Reklama

Dodatkowe niedziele handlowe

Na początku grudnia tego roku Polska Organizacja Handu i Dystrybucji apelowała o ustanowienie dodatkowej niedzieli handlowej w tym miesiącu. Decyzją prezydenta 6 grudnia zakaz handlu nie obowiązywał, jednak jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki – był to wyjątek i takich wyjątków w 2021 roku się nie przewiduje. Zgodnie z obecnymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu nie obowiązuje w grudniu także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

PRZECZYTAJ: Dzień święty święcić

os, BP KEP, handelextra.pl/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite