fot. Cathopic

Dzień święty święcić

To jedna z większych bitew, jakie toczymy, czasami pięćdziesiąt dwa razy w roku.

Reklama

O świętowanie niedzieli trzeba dziś walczyć. Powodów do porażki nie brakuje. Nadmiar obowiązków, nieumiejętność odpoczywania, zbliżający się pracujący tydzień. To wszystko sprawia, że ten wyjątkowy dzień bywa przedłużeniem soboty albo staje się czasem przygotowań do poniedziałku. Kiedy po raz kolejny w niedzielny poranek podejmujemy próbę przeżycia dnia z Bogiem, z rodziną, w atmosferze świętowania, scenariusz się powtarza. Dlatego co sobotę o godzinie jedenastej na ekranie mojego telefonu pojawia się przypomnienie „JUTRO NIEDZIELA”.

Instrukcja obsługi

Ktoś odwiedzający nasz domu mógłby uznać, że zrobiliśmy z tej książki element dekoracji salonu. To oczywiście zrozumiałe, bo wydanie zachwyca. Jednak nie względy estetyczne są tu decydujące. „Jutro Niedziela” jest na wyciągnięcie ręki tam, gdzie zazwyczaj przebywamy. Nie daje o sobie zapomnieć, nawet gdy lenistwo, pomieszane z nadmiarem obowiązków, może stać się wymówką, by w tę sobotę lekturę sobie darować. Walka o świętowanie niedzieli zaczyna się już przy lekturze książki. Dobrze ten moment zaplanować wcześniej. Może zaraz po śniadaniu? W czasie drzemki dzieci? A może dla kogoś najlepszy będzie wieczór. Ważne, by był to czas, kiedy możemy zanurzyć się w treści książki.

Niedziela będzie dla… Niego i dla nas

Lektura tych kilku stron przypisanych konkretnej niedzieli daje nam poczucie, że jesteśmy gotowi. Stajemy się jak dzieci, które odczuwają radość oczekiwania na upragnione spotkanie. Wszystko dlatego, że ta książka daje przedsmak odświętności już w sobotę. Staramy się, by wszystko było gotowe. Nie z przymusu czy narzuconego rygoru, ale z wewnętrznej potrzeby zaczynamy pracować nad tym, by zanim nastanie niedziela, wszystkie zadania były wykonane, lekcje odrobione, obiad wymagał jedynie podgrzania (lub zamówienia), a „kościołowe” stroje czekały na wieszaku w pełnej gotowości. Chcemy w niedzielę wejść wolni, czyli zdolni do świętowania i radowania się, do poświęcania czasu najbliższym.

Reklama

Odkrywanie Słowa

Jutro Niedziela nie tylko nas przygotowuje, wprowadza w nastrój świętowania, ale ubezpiecza na wypadek hałasujących w kościele dzieci, naszego złego samopoczucia, popsutych głośników czy średniej jakości kazania. Mimo wszystkich niesprzyjających czynników zewnętrznych i mimo naszych „wylogowań” w czasie Mszy świętej Słowo nam nie umknie, ono żyje w nas już od wczoraj, co ważne – przyjmujemy je z pełnym zrozumieniem. W zaciszu swojego domu poznajemy bowiem kontekst starotestamentalnych teksów, widzimy, jak łączą się one z Dobrą Nowiną. Prowadzeni przez autorów, odkrywamy to, co dotychczas dostrzegali jedynie wybitni bibliści. W naszym domu lekturze tej książki towarzyszą nierzadko okrzyki „aaaa, to o to chodziło!”. Tak rodzi się wielka fascynacja Słowem. Narzędzia i wiedza, w którą wyposażają nas autorzy, sprawia, że inaczej czytamy Pismo Święte. Taką wiedzą można oczywiście zabłysnąć w towarzystwie, ale warto ją też po prostu wykorzystać do lepszego zrozumienia codziennej lektury czytań i Ewangelii.

Odpoczywanie ze Słowem

Coraz częściej wakacyjne wyjazdy określamy mianem „ładowania baterii”. Urlopowe przerwy stały się dla nas niezbędne, by dobrze funkcjonować przez kilka kolejnych miesięcy. Wielkie szczęście katolików polega na tym, że Dzień Pański jest co siedem dni. Poważne zagrożenie kryje się w łatwości stracenia tego czasu odpoczynku, bliskości z Jezusem i rodziną. Odpoczywanie ze Słowem stawia w naszym życiu Eucharystię, a co za tym idzie – Boga, na pierwszym miejscu. Jest też czasem budowania relacji i nabrania sił na kolejne sześć dni pracy, a wszystko to w oparciu o Chrystusa. Odkrywajmy Słowo i odpoczywajmy ze Słowem. Dajmy sobie przypomnieć, że jutro niedziela.

Tekst jest wstępem do książki „Jutro Niedziela” na rok B

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę