Nasze projekty

Afganistan: odnowiony obraz Maryi w kaplicy żołnierzy

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu podczas Mszy świętej sprawowanej w intencji żołnierzy pełniących służbę w ramach III zmiany misji „Resolute Support” w Afganistanie ks. por. Marek Drabik, kapelan kontyngentu poświęcił odnowiony obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Uroczystego odsłonięcia dokonał płk Dariusz Kosowski, dowódca III zmiany, który na ręce kapelana złożył podziękowania za włożony trud i pracę żołnierzom zaangażowanym na rzecz funkcjonowania wojskowej kaplicy. W czasie Mszy świętej ks. kapelan opiece Matki Bożej polecał wszystkich żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju a w sposób szczególny w Afganistanie i zachęcał, aby w różnych naszych życiowych sytuacjach oddawać się Tej, którą Polscy żołnierze wybrali sobie na Hetmankę.

Obok obrazu, znajdującym się na centralnym miejscu kaplicy, po prawej i lewej stronie zostały umieszczone dwie plansze, z Dekalogiem i ośmioma błogosławieństwami. Jak podkreślają żołnierze kaplica nabrała nowego wyglądu, będzie służyć im oraz kolejnym zmianom polskiego kontyngentu.

Pierwsza Msza św. w kaplicy polskiego kontyngentu w ramach misji „Resolute Support” sprawowana była 19 kwietnia 2015 r. Powstała decyzją płk. Wojciecha Marchwicy, dowódcy I zmiany polskiego kontyngentu wojskowego misji i została wyposażona wspólnymi siłami przez polskiego księdza kapelana i księży armii amerykańskiej.

Reklama
Reklama

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku, po zakończeniu trwającej 13 lat operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

W misji, mającej charakter szkoleniowo-doradczy, bierze udział ponad 13,1 tys. żołnierzy z 42 państw NATO i krajów partnerskich. Największy kontyngent wysyłają do Afganistanu Stany Zjednoczone – 6,8 tys. żołnierzy, Gruzja i Niemcy – po 850 oraz Włochy – 760. Misją dowodzi amerykański gen. John F. Campbell, który stacjonuje w kwaterze głównej w Kabulu.

Teraz służy tam, licząca 113 żołnierzy i pracowników wojska III zmiana Polskiego Kontynentu Wojskowego, którą dowodzi płk Dariusz Kosowski. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Reklama
Reklama

kos (KAI) / Afganistan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę