Nasze projekty

Abp Ryś: Ewangelizacja to budowanie domu

- W ewangelizacji nie chodzi o przekazanie wiedzy, tylko o tworzenie wspólnoty! - mówił abp Grzegorz Ryś do ewangelizatorów. Jesienne Spotkanie Dyrektorów Szkół Nowej Ewangelizacji (SNE) odbyło się 10 września w Porszewicach.

fot. ks. Piotr Wawrzynek

Jesienne Spotkanie Dyrektorów Szkół Nowej Ewangelizacji (SNE) odbyło się 10 września w Porszewicach. Odpowiedzialni za szkoły lokalne działające na terenie Polski oraz wspólnoty zrzeszające Polonię za granicą podsumowali ostatnie miesiące, które ze względu na pandemię wymusiły zupełną zmianę dotychczasowych form działania, a także omówili plany na nadchodzący czas.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, koncelebrowana przez kapłanów związanych z SNE pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W homilii odniósł się on do pierwszego czytania, rozpoczynającego się od słów: „Wiedza” unosi pychą, miłość zaś buduje. – To nie jest tak, że wiedza jest czymś złym – podkreślił arcybiskup – chodzi o taką wiedzę, która nadyma. Św. Augustyn pisze, że pycha mu tak nadęła policzki, że zasłoniła mu oczy: miał tyle wiedzy, że nie mógł czytać Biblii, bo mu się wydawała za prostacka! Tu nie ma przeciwstawienia wiedzy i miłości, tylko jest przeciwstawienie miłości i arogancji, pyszałkowatości, uznania, że z powodu posiadanej wiedzy jest się kimś lepszym.

Metropolita łódzki zaznaczył przy tym, że św. Pawłowi nie chodzi o wiedzę z zakresu arytmetyki czy chemii, ale wiedzę o objawieniu Bożym. To w odniesieniu do Boga możemy mieć kawałek wiedzy, który nas czyni pyszałkami. Jako przeciwieństwo tej postawy przywołał coś, co św. Paweł nazwał „budowaniem domu”. – Bo ostatecznie o co chodzi w ewangelizacji? Nie chodzi o to, żeby przekazać wiedzę! Choć niektórym się tak wydaje: przygotowuje kogoś do chrztu i daje mu 150 pytań, każe się nauczyć i egzaminuje. Ale ewangelizacja to nie jest przekazanie wiedzy – trzeba wprowadzić kogoś do domu! A dom to nie jest budynek, to nie są ściany i sufit ale to jest wspólnota – Kościół. Ewangelizacja to budowanie domu: takie odniesienie się do ludzi, żeby odkryli w sobie przynależność do tej rodziny, której ojcem jest Bóg. Więc nie chodzi o to, żeby tylko przekazywać wiedzę, ale chodzi o to, że budujesz wspólnotę. A tego, czego potrzebujesz to miłość – agape – którą otrzymujesz od Boga, a potem podchodzisz do ludzi z tą miłością otrzymaną od Niego – tłumaczył arcybiskup.

Reklama

Nawiązując do sytuacji pandemii, która wśród ludzi wierzących wywołała wiele podziałów, abp Grzegorz podkreślił, że w Kościele nie jest problemem różnorodność w praktykach. Problem pojawia się, kiedy jedna strona absolutyzuje swoje podejście, pozostałych uznając za heretyków. – Zostaw Panu osąd, a ty się ciesz, że jesteście w jednym Kościele, macie jednego Ojca! – zaakcentował. 

Szkoły Nowej Ewangelizacji powstały w Meksyku w 1980 roku. Ich założycielem jest świecki ewangelizator, Jose Prado Flores. Obecnie ruch działa w ok. 70 krajach świata na 5 kontynentach. Do Polski dotarł w 1992 roku, obecnie w naszym kraju działają 63 szkoły lokalne, które pracują według wspólnego programu formacyjnego, którego podstawą są kursy – kilkudniowe rekolekcje o charakterze ewangelizacyjnym. Więcej o szkole można dowiedzieć się na stronie https://nowaewangelizacja.eu/.

ah, Stacja7

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę