Nasze projekty

Abp Kupny: korupcja zaczyna się w sercu człowieka

Korupcja zaczyna się w sercu człowieka, walka z nią wymaga przede wszystkim zmiany świadomości - powiedział metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który spotkał się w czwartek z Jörgiem Bastenem z Fundacji "Renovabis"

Rozmawiano przede wszystkim na temat problemów społecznych, z którymi aktualnie zmaga się Polska. Gość z Niemiec interesował się tym, jaki wpływ na rozwiązanie takich kwestii, jak korupcja, emigracja czy trudne relacje pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi może mieć Kościół.

 

Miejsce wizyty przedstawiciela niemieckiej fundacji wspierającej Kościół na całym świecie nie było przypadkowe. Abp Józef Kupny przewodniczy bowiem Radzie ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. "Renovabis" natomiast włącza się aktywnie w działalność Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", jednej z dykasterii kurii rzymskiej, zajmującej się nauczaniem Kościoła w sprawach społecznych oraz promowaniem pokoju i sprawiedliwości.

Reklama

Zwrócono m.in uwagę na problemy w prowadzeniu dialogu pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi, których efektem są strajki oraz uliczne protesty. – To wynik tego, że rozmowy nie toczą się tam, gdzie powinny się toczyć – zauważył abp Kupny, zwracając uwagę, że zmiany gospodarcze, zachodzące w naszym kraju są bardzo bolesne dla świata pracy. Łączą się bowiem często ze zwolnieniami i obniżeniem jakości życia obywateli.

Jörg Basten pytał metropolitę wrocławskiego o skalę istnienia korupcji w Polsce. – Wprawdzie czas komunizmu wywarł bardzo mocne piętno na mentalności wielu osób, jednak także dzięki oddziaływaniu Kościoła problem ten jest coraz mniejszy – tłumaczył hierarcha, a przywołując nauczanie papieża Franciszka zwrócił uwagę, że korupcja rozpoczyna się zawsze w sercu konkretnego człowieka, który podejmuje decyzje o nieuczciwym działaniu. – Walka z korupcją wymaga przede wszystkim zmiany świadomości. Trzeba jasno nazywać nieuczciwe postępowanie grzechem i robić wszystko, by nie było akceptacji społecznej dla tego rodzaju zachowań – podkreślił hierarcha.

Wśród palących problemów, którym Polska musi stawić czoła wymieniono także emigrację zarobkową szczególnie młodego pokolenia. – Nie mamy prawa oceniać tych ludzi, ani tym bardziej mówić im, by pozostali w kraju. Oni bowiem poszukują odpowiednich warunków dla rozwoju własnego oraz swojej rodziny – mówił abp Kupny, dopowiadając, iż Polacy w Wielkiej Brytanii znacznie częściej decydują się na założenie rodziny i posiadanie dzieci. – Jako Kościół możemy apelować o stworzenie odpowiednich warunków w naszym kraju dla młodych Polaków, jednak nie mamy narzędzi, by zmieniać politykę społeczną państwa – zauważył hierarcha.

Reklama

Abp Kupny opowiedział gościowi z Niemiec o rozpoczynającej działalność w najbliższej przyszłości fundacji "Obserwatorium Społeczne". – Wrocław zawsze był silnym ośrodkiem, w którym uprawiano katolicką naukę społeczną i bardzo zależy mi na tym, by te tradycje były kontynuowane – tłumaczył abp Kupny. Jörg Basten zadeklarował chęć współpracy zarówno z fundacją jak i z archidiecezją wrocławską w kwestiach omawianych w czasie spotkania.


xrk / Wrocław

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę