Nasze projekty

Trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej. Modli się nią tysiące osób

16 lipca obchodzić będziemy święto Matki Bożej z Góry Karmel. Poprzedza je Wielka Nowenna Szkaplerzna. Polscy karmelici zapraszają do wspólnej modlitwy każdego dnia. W nowennie bierze udział kilka tysięcy osób.

Reklama

W dniach 7-15 lipca trwa Nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel, czyli Matki Bożej Szkaplerznej. Szkaplerz to dwa płótna, które Matka Boża nakazała nosić Szymonowi Stockowi w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku. Karmelita modlił się wtedy przez wiele godzin i prosił Maryję, żeby uchroniła zakon przed likwidacją. Jego prośba została wysłuchana. Matka Boża objawiając się i przekazując św. Szymonowi szkaplerz dała również obietnice: „To będzie przywilejem dla Ciebie i wszystkich karmelitów – kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego”.

Szkaplerz stał się znakiem szczególnej opieki Matki Bożej nad Zakonem Karmelitańskim. Dzisiaj pojawia się on nie tylko u karmelitów, ale i w stroju innych zgromadzeń zakonnych. Nosili go także m.in. św. Jan Maria Vianney, św. Jan Bosko, św. Jan Paweł II. Przyjmują go także coraz liczniej świeccy. W Polsce istnieje sto kilkadziesiąt bractw szkaplerznych, głównie przy zakonach karmelitów trzewiczkowych i bosych, ale także przy parafiach – najwięcej jest ich na Śląsku.

Na pamiątkę objawień Szymona Stocka16 lipca obchodzona jest Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. W zakonie karmelitańskim ten dzień nazywany jest także „Świętem Szaty”. Jest to szczególny dzień w kalendarzu wszystkich osób, które przyjęły szkaplerz. Bracia karmelici zachęcają do przygotowania się do tego święta poprzez Nowennę do Matki Bożej. Rozpoczyna się ona rokrocznie 7 lipca.

Reklama
Reklama

W tym roku karmelici bosi z prowincji krakowskiej przygotowali serię filmików, które pomagają w codziennej modlitwie Nowenną. Jak zauważa o. Mariusz Wójtowicz jest to modlitwa, która przyciąga najwięcej osób. Modlitwę prowadzą siostry karmelitanki z Krakowa-Łobzowa. We wprowadzeniu do modlitwy pojawia się zaproszenie do Matki Bożej, by weszła w naszą codzienność.

Zapraszamy Cię w miejsce naszej nadziei i jej braku, naszego zawierzenia Bogu i chwil kiedy wątpimy, w momenty pełne modlitwy i we wszystkie ucieczki przed Bogiem, w odkrycie naszego piękna i zwątpienie w siebie, w decyzje i wybory Woli Bożej i chwile bezradności, w radość bycia z innymi i w naszą samotność, w czas kiedy z miłości do drugiego przekraczamy siebie i w decyzje ucieczki przed krzyżem, bólem, i śmiercią.

Codziennie poza filmikiem z modlitwą i rozważaniem na kolejne dni Nowenny, karmelici proponują także konferencje oraz transmisję z Mszy świętej i adoracji. Dodatkowo dla świeckich zakonu karmelitańskiego przygotowali 3-dniowe rekolekcje internetowe przed Uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej.

Reklama
Reklama

os/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite