Nasze projekty
Reklama
Fot. Markko B./Cathopic

Osiem dni Światła. Jak nie minąć się z Bożym Narodzeniem i świętować dłużej niż jeden dzień?

Od 25 grudnia mamy przed sobą osiem świetlistych dni – osiem dni oktawy Bożego Narodzenia. Zapraszamy Cię na cykl krótkich rozważań wokół słowa z Liturgii Godzin, do których będziemy dołączać różne pomysły na świętowanie tego czasu.

Już za kilka godzin będziemy obchodzić chrześcijańskie święto Światła. Cicha, zimowa noc rozbłyśnie tysiącem światełek, a przede wszystkim tym jedynym Światłem, które przyszło na świat, aby uwolnić ludzi z mroku i cienia śmierci (por. Łk 1,79).

Naród wybrany, a z nim cała ludzkość, czekający na Odwieczną Mądrość i wszechwładnego Wodza nareszcie doświadczył wypełniania Bożych obietnic. Jak to się stało? W Niemowlaku, który – jak sama nazwa wskazuje – nie mówi, a do tego do wszystkich życiowych czynności potrzebuje drugiego człowieka.

Gdy do naszego życia przyłożymy miarę Boga…

Czy Bóg z nas zażartował? Gdzie mądrość? Gdzie władza? Gdzie siła? Choć nie można odmówić Bogu poczucia humoru (co w wielu miejscach potwierdza Biblia), to jednak to wydarzenie wcale żartem nie było. To najlepszy ze sposobów, by okazać nam miłość. A co za tym idzie: by nas nauczyć przyjmowania bezinteresownych darów, doceniania tego, co w nas kruche i niepozorne, zgody się na zwykłość i codzienność, w których chce przychodzić do nas Bóg. Mało to dużo, kruchość to siła, cichość to wielkość, a bezbronność to znak wybrania – gdy do naszego życia przyłożymy miarę Boga objawioną we Wcieleniu. Czy jednak pozwolimy Mu nauczyć nas nowego sposobu myślenia i nazywania? Nowych miar liczenia i kategorii porządkowania? Nowego życia, gdy dobrze czujemy się w tym, które mamy?

Reklama

CZYTAJ: Czym jest oktawa Bożego Narodzenia?

Oświetlić kolejne dni oktawy

Podobnie jak w żydowskiej opowieści o chanukowym cudzie, małe naczynie z oliwą wystarczającą zwykle na jeden dzień było w stanie oświetlić osiem kolejnych dni, tak cud Bożego Narodzenia oświetla nie tylko ten jeden pierwszy dzień święta, ale i kolejne siedem, a po nich wszystkie dni aż do ósmego dnia dziejów, kiedy Pan ponownie przyjdzie. Od 25 grudnia mamy przed sobą osiem świetlistych dni – osiem dni oktawy Bożego Narodzenia, w których każdego dnia Kościół ukazuje nam Jezusa, Boga i człowieka, i uczy czegoś nowego o Nim i Jego królestwie, które się staje już tu na ziemi.

Jak nie zmarnować tych świąt?

Reklama

Jak świętować nie tylko w Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia?

Co w ogóle znaczy świętować? Czy chodzi tylko o dobre jedzenie, kolędy i „Kevina samego w domu”?

Przez najbliższe osiem dni (zaczynając od 25 grudnia) zapraszamy Cię na cykl krótkich rozważań wokół słowa z Liturgii Godzin, do których będziemy dołączać różne pomysły na świętowanie. Codziennie z kazań najlepszych kaznodziejów wszech czasów, których teksty czyta się w te dni w brewiarzu,  wyciągniemy cytaty, opatrzymy je krótkim komentarzem i dorzucimy nasz pomysł na świętowanie Bożego Narodzenia.

Reklama

To co? Dasz się zaprosić? Idziemy razem w stronę Światła?


1 dzień – 25 grudnia: Światło radości

2 dzień – 26 grudnia: Światło miłości

3 dzień – 27 grudnia: Światło uzdrowienia

4 dzień – 28 grudnia: Światło rozpraszające lęk

5 dzień – 29 grudnia: Światło dobroci

6 dzień – 30 grudnia: Światło godności

7 dzień – 31 grudnia: Światło przynależności

8 dzień – 1 stycznia: Światło pokoju


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja