Nasze projekty
Fot. simonapilolla/Freepik

Wyzwanie na nowy rok. Gdy je podejmiesz, zmieni się wszystko!

Jak wyglądałyby nasze kolejne święta, gdybyśmy przez cały nadchodzący rok tak współpracowali z łaską Boga, że On miałby przestrzeń, by wyzwalać nas z naszych niewoli i rozwijać dary, talenty i charyzmaty ofiarowane nam w chrzcie i bierzmowaniu?

Reklama

Światło godności

Poznaj swoją godność, chrześcijaninie! Stałeś się uczestnikiem Boskiej natury, porzuć więc wyrodne obyczaje dawnego upodlenia i już do nich nie powracaj. Pomnij, jakiej to Głowy i jakiego Ciała jesteś członkiem. Pamiętaj, że zostałeś wydarty mocom ciemności i przeniesiony do światła i królestwa Bożego.

Przez chrzest stałeś się przybytkiem Ducha Świętego, nie wypędzaj Go więc z twego serca przez niegodne życie, nie oddawaj się ponownie w niewolę szatana, bo twoją ceną jest Krew Chrystusa.

(z kazania św. Leona Wielkiego)

Reklama

ZOBACZ: Dlaczego nowy rok zaczyna się 1 stycznia?

Co się może zmienić

Pozornie święta Bożego Narodzenia to nie jest czas, gdy mówi się dużo o Duchu Świętym. Pozornie, bo w tym, co świętujemy, pełno jest Jego obecności i działania. Od Jego sztandarowych dzieł takich jak poczęcie Jezusa w łonie Maryi, przez przyprowadzenie z dalekiego Wschodu do Betlejem mędrców, aż po „małe” natchnienia w sercu Symeona i Anny, którzy choć byli stałymi bywalcami świątyni jerozolimskiej (więc nie dziwi nas fakt, że tam poszli), to akurat przypadkiem natknęli się na Józefa i Maryję wnoszących Dzieciątko Jezus do świątyni.

Duch Święty, choć nigdy nie był „w stanie spoczynku”, to teraz, w czasach ostatecznych, czyli po Zmartwychwstaniu, Wniebowstąpieniu i Zesłaniu, ma większe zasięgi działania, bo my na mocy chrztu staliśmy się Jego świątynią (por. 1 Kor 3,16) i (przynajmniej z założenia) lepiej wyczuwamy Jego natchnienia i podpowiedzi.

Reklama

Ciekawe, jak za rok o tej porze wyglądałby świat, gdybyśmy dziś zaczęli mocniej i bardziej żyć naszą chrześcijańską godnością? Co by się zmieniło, gdybyśmy nie zapominali na co dzień, że jesteśmy uczestnikami Boskiej natury? Jak wyglądałyby nasze kolejne święta, gdybyśmy przez cały nadchodzący rok tak współpracowali z łaską Boga, że On miałby przestrzeń, by wyzwalać nas z naszych niewoli i rozwijać dary, talenty i charyzmaty ofiarowane nam w chrzcie i bierzmowaniu?

Duch Święty jest gotowy, On czeka w blokach startowych. Pozostaje tylko pytanie o naszą chęć i gotowość.

CZYTAJ: Nowy Rok. Czego potrzebuję najbardziej?

Reklama

Jak dziś świętować?

Znajdź dziś spokojny czas na modlitwę i przestrzeń, która będzie sprzyjać intymnej rozmowie z Bogiem. Przypomnij sobie, że jesteś ochrzczony (może nawet zerknij na jakieś zdjęcie ze swojego chrztu), a także przywołaj w pamięci dzień bierzmowania. Prosto, bez okrągłych słów, ale tak jak się rozmawia z przyjacielem, poproś Ducha Świętego, by odnowił w Tobie wszystko to, co złożył w Twoim sercu w tych sakramentach. By odkorkował to, co zapchane, by otworzył prezenty, których Ty jeszcze nie odpakowałeś, a także przyszedł w nowy sposób – taki, który On wybiera na dziś.


Osiem dni Światła. Rozważania na każdy dzień oktawy Bożego Narodzenia.
6 dzień – 30 grudnia
Zobacz zapowiedź cyklu>>>


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę