Nasze projekty
Fot. v.ivash/Freepik

„Niech Pan cię obdarzy pokojem”. Jak doświadczyć Bożego pokoju?

Pokój to w końcu jedno z imion Boga (por. Ef 2,14). By więc doświadczać na co dzień prawdziwego pokoju, trzeba po prostu przebywać z Bogiem. Nic więcej i nic mniej. 

Reklama

Osiem dni Światła. 8 dzień – 1 stycznia
Zobacz zapowiedź cyklu>>>

Światło pokoju

A dla uczczenia dzisiejszego święta cóż bardziej odpowiedniego moglibyśmy wydobyć ze skarbca hojności Pańskiej – jak pokój – pierwszy dar zwiastowany przez chór anielski przy narodzeniu Pana? Albowiem to pokój rodzi synów Boga, ożywia miłość i stwarza jedność. On jest odpocznieniem świętych i zaciszem wieczności. Jego dobroczynne działanie odrywa ludzi od świata, a łączy ich z Bogiem.

Ci więc, „którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili”, niech złożą Ojcu w darze zgodę właściwą dla synów wprowadzających pokój.

Reklama

(z kazania św. Leona Wielkiego)

Do tych słów św. Leona warto od razu dodać przypis: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi (Mt 5,9).

Jezus wiedział, co mówi, gdy wypowiadał te słowa w Kazaniu na górze, i doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak się to robi. On jest przecież pierwszym Synem, który wprowadził pokój w niebie i na ziemi. I każdemu Jego przyjściu do człowieka – zarówno wszystkim tym, które wydarzały się dwa tysiące lat temu, gdy chodził po Ziemi, jak i obecnym, gdy dotykamy Go w sakramentach i codziennym życiu – towarzyszy doświadczenie pokoju.

Reklama

A pokój, który daje Bóg, przypomina w swej naturze płynącą rzekę (por. Iz 66,12). Ma swój rytm, nurt, głębokość i mądrość wynikającą z drogi, którą pokonuje od źródła do morza. Ponadto w niewidzialny sposób wzbudza urodzaj na okolicznych polach i jest czuły na ukształtowanie terenu, przez który płynie – szanuje je, ale i subtelnie w nie ingeruje.

Pokój to w końcu jedno z imion Boga (por. Ef 2,14). By więc doświadczać na co dzień prawdziwego pokoju, trzeba po prostu przebywać z Bogiem. Nic więcej i nic mniej. 

Jak dziś świętować?

Daj sobie szansę na spotkanie z Bogiem. Zorganizuj czas na spokojne bycie z Nim. Możesz wziąć do ręki Pismo Święte i je czytać, słuchając tego, co Pan mówi Ci o sobie. Możesz rozmawiać z Nim o tym, co jest w Twoim sercu, albo o tym, jak Go odkrywasz w swoim życiu lub że Ci Go brakuje i chciałbyś Go więcej w swojej codzienności. Albo możesz po prostu w ciszy przy Nim posiedzieć – może właśnie wtedy usłyszysz w swoim sercu cichy nurt Jego pokoju… 

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę