Zostań w domu i kochaj swoją rodzinę
Miłość w czasach zarazy w praktyce: „Mamo, a co jeśli się nie ożenię?” - zapytał mnie syn, który w maju ma zaplanowany ślub.
Każdy miał jakieś plany. Każdy miał jakieś ważne wydarzenia przed sobą: rocznice, jubileusze. Każdy na coś czekał… A świat się zatrzymał.
Co będzie dalej? Czy będą śluby online? Co z pierwszymi komuniami? Jak będzie wyglądał świat w ciągu najbliższych miesięcy?
Odbywamy właśnie światowe rekolekcje, jakich nie doświadczyliśmy nigdy. Prawdopodobnie najbardziej refleksyjne rekolekcje w naszym życiu, w życiu każdego z nas. Kryzys, ból, cierpienie dotyka bowiem dziś każdego. Część osób została już dotknięta bezpośrednio. Część żegna już bliskich. Część cierpi w tęsknocie i trosce o tych, którzy już w szpitalach. A część z nas zamknięta w swoich domach drży o przyszłość, o jutro. Co będzie? Co się stanie? Jeśli nawet choroba nas nie dotknie, jak będzie wyglądał świat? Jak będzie wyglądała Polska? Jak kryzys gospodarczy, ekonomiczny, społeczny nas dotknie?
Przeczytaj również
Nikt nie wie, jaki będzie wymiar tego, co się dziś już dzieje.
My akurat planowaliśmy w maju ślub syna. Inne osoby pewnie pierwszą komunię, chrzest, jakieś rocznice, jubileusze. I chyba jeszcze nigdy w naszym pokoleniu nie przekonaliśmy się tak bardzo, jak to wszystko jest kruche. Nasze plany, zamiary… Krąży w sieci taki żart, ponury w obecnej sytuacji, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to powiedz mu o swoich planach.
W tej niepewności jutra, pewne jest tylko jedno. To Bóg ma plan dla nas. Może w tym czasie, dziś, jakoś bardziej to sobie uświadamiamy, my – Panie swojego czasu, Panowie swojego życia. Wszystko dziś brzmi dość zabawnie. Tak naprawdę to możemy wyłącznie poddać się (tylko i aż), temu, co dla nas Bóg zaplanował.
A może jest tak, że rozpędziliśmy się za bardzo i takie narodowe i światowe rekolekcje właśnie były nam potrzebne. Może, jak w tej piosence Arki Noego „nasz Anioł Stróż nie nadążał już” i ktoś musiał nas powstrzymać i obronić przed nami samymi.
Co można zrobić w czasach zarazy i niepewności?
Poddać się woli Bożej. Jedyny właściwy plan i program naszego życia to On.
Jest czas. Jesteśmy w domu. Pewnie w każdym domu jest Biblia. Jeśli nie teraz to kiedy? Warto prześledzić losy opisanych tam kolejnych pokoleń, które zmagały się często z podobnymi problemami jak nasze. Pewnie właśnie tam są odpowiedzi na kłębiące się nam dziś w głowach pytania. Na pewno tam trzeba szukać odpowiedzi na pytania gdzie jest sens i dokąd nas to wszystko prowadzi.
To właśnie czas, który mamy, który został nam podarowany być może po to, by nasze życie znów przewartościować. Poszukać tego, co ma prawdziwy sens. Odnaleźć ludzi i wszystkie cnoty, które gdzieś pogubiliśmy. Zostać w domu i – jak radziła Matka Teresa – kochać swoją rodzinę.
Tyle spraw, tyle myśli, tyle planów Bożych możemy zrealizować. Jeśli tylko nie zmarnujemy tego czasu. Jeśli nie przeznaczymy go na życie dla oglądania statystyk, co się dzieje (non stop), nie stracimy czasu na leżenie, granie, karmienie siódmego grzechu głównego.
Ten czas uświadamia nam, że życie jest kruche. Jesteśmy śmiertelni. I ta świadomość pozwala natychmiast ustawić na właściwe tory naszą hierarchię wartości.
Zostań więc w domu, kochaj swoją rodzinę, powierz wszystkie sprawy Panu Bogu a odpowiedź na pytanie gdzie jest sens w końcu przyjdzie.
W tym numerze:
● Koronawirus. Egzamin z duszpasterstwa
● Msza święta w domu. Jak najlepiej ją przeżyć?
● Rodzice! To najbardziej wymagające rekolekcje wielkopostne świata
● Churching online, czyli… poczucie tęsknoty
● Tomasz Grabowski OP: Sytuacja epidemii nie zmienia stosunku do Eucharystii
● Q&A: Katolik wobec epidemii, czyli najczęściej zadawane pytania w temacie koronawirusa
● Rekolekcje w czasie epidemii. Gdzie duchowo poćwiczysz online?