Nasze projekty

Koronawirus. Egzamin z duszpasterstwa

Co roku w Wielkim Poście księża z ambon nawoływali do tego, żeby choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem. W tym roku jest inaczej. Cały świat sam się zatrzymał i wszyscy się zastanawiają, co będzie jutro. Czym jest duszpasterstwo w dobie koronawirusa?

Reklama

Szybka zmiana

Mówi się czasem, że żeby w Kościele zaszła jakakolwiek zmiana, trzeba dziesięcioleci. Tym razem mieliśmy kilka dni. W czwartek nie poszedłem do szkoły i odwoływałem spotkania wspólnot. W piątek przeżywałem drogę krzyżową bardziej niż zwykle… bo było nas dużo mniej. W sobotę dowiedziałem się, że czeka mnie prawdopodobnie najtrudniejsza niedziela w moim dotychczasowym kapłańskim życiu. Wiadomości i telefony od przyjaciół i parafian uświadomiły mi, że nie znając jutra, musimy szybko znaleźć odpowiedzi. Wobec zmian zachodzących w naszym otoczeniu – których kierunku nie mogliśmy przewidzieć – konieczne stało się odkrycie na nowo tego, co niezmienne.

To niezwykłe, jak szybko bogata stała się dotychczasowa, alternatywna oferta Kościoła wobec tradycyjnych spotkań “na żywo”. Jedno za drugim zaczęły pojawiać się ogłoszenia o rekolekcjach internetowych, inicjatywach modlitewnych, spotkaniach grup online. Media społecznościowe zapełniły się zestawieniami transmisji internetowych Mszy świętej niedzielnej i dyskusjami, czy do uczestnictwa w niej trzeba się elegancko ubrać, i jak przygotować mieszkanie. Swoją drogą, to niezwykłe, w jak wielu parafiach nagle możliwa stała się transmisja internetowa. Po tygodniu od nagłej zmiany rzeczywistości wydaje mi się, że możemy powiedzieć, że jako duszpasterze zdaliśmy ten pierwszy egzamin.

Teraz, gdy mamy czas się zatrzymać, możemy to porównać z tym, jaki kierunek miały nasze działania duszpasterskie przed epidemią. Czy zawsze istotą naszych działań duszpasterskich było doprowadzenie powierzonych nam ludzi do jak najbardziej świadomego uczestnictwa w Eucharystii i zgłębiania Słowa Bożego?

Duszpasterskie oczyszczenie

Stan wyjątkowy trwa jednak dalej, a my w związku z tym musimy sobie zadać szereg pytań, wśród których pierwsze i najważniejsze brzmi – czym właściwie jest duszpasterstwo? Jako ksiądz odkrywam w tych dniach z niezwykłą mocą prawdę o tym, że duszpasterstwo jest budowaniem relacji. Duszpasterz buduje relacje z ludźmi po to, żeby wspólnie móc budować relację z Bogiem. Pan Bóg odpowiada na nasze starania i swoją łaską umacnia nasze więzi. Paradoksalnie ten czas, w którym nie spotykamy się na żywo, może być pięknym czasem pogłębienia relacji.

Reklama

Wchodząc z takim impetem w działalność internetową musimy zrobić rachunek sumienia z tego, jak nasze duszpasterstwo wyglądało na co dzień. W internecie wybieramy to, co jest najważniejsze: transmisja Mszy świętej, wspólny różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, później nauki rekolekcyjne, komentarze do Pisma Świętego, lektura dokumentów papieskich, dzielenie się Słowem. Teraz, gdy mamy czas się zatrzymać, możemy to porównać z tym, jaki kierunek miały nasze działania duszpasterskie przed epidemią. Czy zawsze istotą naszych działań duszpasterskich było doprowadzenie powierzonych nam ludzi do jak najbardziej świadomego uczestnictwa w Eucharystii i zgłębiania Słowa Bożego? Czy wystarczająco czasu poświęcaliśmy w naszych wspólnotach na modlitwę? Czy przypadkiem to wszystko nie było dodatkiem do jakichś spektakularnych „akcji duszpasterskich” – dobrze wyglądających, ale niekoniecznie prowadzących do Najważniejszego?

Sam szukając oferty dla młodzieży na te dni uświadomiłem sobie, że często modliliśmy się przy okazji, a choć trwa Wielki Post – nie poruszaliśmy tematu wspólnego postu. Zrozumiałem, że dla mnie w obecnej sytuacji największą szansą jest odkrycie na nowo mocy modlitwy i postu, nie jako alternatywnych aktywności, ale jako podstawy wszelkich inicjatyw duszpasterskich.

Za czasem epidemii nie będziemy tęsknić – postarajmy się, żebyśmy nie musieli tęsknić za jednością, która nas teraz połączyła.

To nie jest na zawsze, ale…

Niektórzy zarzucają, że teraz, gdy nie ma ludzi w kościele, a księża przenieśli się do internetu, to wierni już nie wrócą. Jestem głęboko przekonany, że tak nie będzie. Po pierwsze – przede wszystkim jestem księdzem na żywo. Codziennie sprawuję Eucharystię, a w tych dniach w miarę możliwości spowiadam dużo więcej niż zwykle, doświadczając niezwykłych nawróceń. Jako ksiądz biorąc codziennie do rąk brewiarz i różaniec jestem z tymi, do których zostałem posłany – nie jesteśmy fizycznie obok siebie, ale czy to nie jest szansa na to, żeby lepiej zrozumieć Kościół? W Kościele gwarantem bliskości nie jest odległość, ale Duch Święty, który nas czyni jednym. Odkrycie głębi naszych relacji w Chrystusie może tylko zaowocować.

Reklama

Po drugie – my się nie przenieśliśmy do internetu. W trudnych chwilach wykorzystujemy możliwości, które daje nam dzisiejszy świat, dzięki czemu – cytując św. Pawła – „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu” (2 Tm 2, 9). Osobiście już tęsknię za momentem, gdy kościół, w którym obecnie ze wspólnotą kapłanów i osób konsekrowanych codziennie o 20:30 odmawiam różaniec, w pierwszym możliwym dniu wypełni się po brzegi, abyśmy mogli na żywo odmówić różaniec z tymi, którzy na razie towarzyszyć nam mogą tylko przez transmisję internetową. Chcę uścisnąć ręce tym, którzy zdalnie towarzyszą mi w ogarnianiu inicjatyw duszpasterstwa młodzieży i zgromadzić się wokół ołtarza z duszpasterzami i młodzieżą ruchów młodzieżowych archidiecezji krakowskiej. Wiem, że dzięki temu, co teraz się dzieje, będziemy sobie wszyscy o wiele bliżsi.

Pozostaje jednak jedno „ale”. Te dni poza budowaniem relacji pokazały nam, że potrafimy korzystać z nowych technologii, aby Ewangelia była głoszona i docierała coraz dalej. Wyzwaniem dla nas będzie dzień, gdy tą wiedzę przyjdzie nam zastosować już nie jako alternatywę, ale jako dopełnienie tradycyjnych, ale głęboko przez Ducha Świętego oczyszczonych działań duszpasterskich. Za czasem epidemii nie będziemy tęsknić – postarajmy się, żebyśmy nie musieli tęsknić za jednością, która nas teraz połączyła.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę