Nasze projekty

Duch Powstania

Jak co roku na początku sierpnia nasza uwaga zwraca się ku rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie inaczej jest na Stacji7. Zapraszamy na wydanie pt. "Duch Powstania".

Reklama

ARTYKUŁY, KTÓRE MOŻECIE ZOBACZYĆ W NAJNOWSZYM WYDANIU STACJI7


Warszawa mówi Baczyńskim

Wśród polskiej poezji patriotycznej nie sposób nie wspomnieć, przy okazji rocznicy wybuchu Powstania, o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Zginął już w 4. dniu walk. Zostawił nam wiele pięknych wierszy. Jeden z nich, „Elegię o chłopcu polskim” przypominamy z mieszkańcami Warszawy.

Reklama

CZYTAJ ARTYKUŁ


„Jesteśmy, jeśli pamiętasz”. Niezwykły spot o Powstańcach

Jak uczcić wielkość bohaterów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim? Ich duch towarzyszy nam, jeśli tylko pielęgnujemy pamięć o nich. Z takim przesłaniem Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało niezwykły spot na rocznicę wybuchu tego niepodległościowego zrywu.

Reklama

CZYTAJ ARTYKUŁ


Duch ’44. Duchowi przywódcy powstania

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczni księża byli tam, gdzie być powinni – blisko ludzi. I pozostali z nimi aż do końca, mimo że dla wielu z nich oznaczało to męczeńską śmierć z rąk niemieckiego okupanta. Ze stu pięćdziesięciu kapelanów Powstania czterdziestu zginęło w czasie walk. Książka Stanisława Zasady „Duch ‘44. Duchowi przywódcy Powstania Warszawskiego” portretuje losy dziesięciu z nich. Poznajcie niezwykłych kapelanów walki o wolność.

Reklama

CZYTAJ ARTYKUŁ


Rocznica Powstania Warszawskiego. PROGRAM OBCHODÓW

Koncerty, warsztaty dla dzieci, wspólne biegi, przejazdy rowerowe czy śpiewanie. W programie obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego każdy znajdzie coś dla siebie. Publikujemy pełny program obchodów.

CZYTAJ ARTYKUŁ


Warszawskie DzieciWarszawskie dzieci

Czego nauczyły nas Warszawskie Dzieci i co zrobić, żeby nie zmarnować tej ofiary? Zdefiniowane ich krwią pojęcia mogą być dla nas drogą do ułatwienia sobie życia, do zaadresowania go, wyznaczenia celu i odpowiedzi na pytanie, kim jestem i kim chcę być. Bóg, Ojczyzna, Wolność, Honor, Odwaga, Prawda – wartości ponadczasowe, których uczymy się właśnie z historii, na przykładach bohaterów dających przepiękne świadectwa, co to znaczy żyć tymi wartościami do końca. Wartości, które tak trudno przenieść przez całe życie i przez każdą sytuację.

CZYTAJ ARTYKUŁ


W koloratce na barykadyW koloratce na barykady

Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskim. Wykazali się ogromnym bohaterstwem i poświęceniem. Nie przeżyło około 50 z nich: zginęli podczas ostrzałów i bombardowań, a niektórzy zostali bestialsko zabici przez Niemców ponosząc śmierć męczeńską. Kapelani stanowili integralną część struktury organizacyjnej Armii Krajowej. W każdym okręgu AK był ksiądz odpowiedzialny za zapewnienie opieki duchowej żołnierzom. Dzięki temu w 1944 roku niemal każdy oddział partyzancki miał swojego kapelana. Poznajcie ich historię.

CZYTAJ ARTYKUŁ


Minuta dla powstania. Godzina „W”

Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17:00 w tzw. „Godzinie W” tysiące Polaków zatrzymuje się na minutę ciszy, oddając hołd Bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy w 1944 roku stanęli do walki o wolność Ojczyzny. Zobacz niezwykły film.

CZYTAJ ARTYKUŁ


7 piosenek powstańczych

Piosenka towarzyszyła żołnierzom na biwakach, w obozach i na polach bitew. W trudnych chwilach podtrzymywała na duchu i zagrzewała do walki. Szereg wspaniałych piosenek oddających klimat okresu okupacji powstało w czasie 63 dni Powstania Warszawskiego. Wydawałoby się, że warunki panujące w Powstaniu nie skłaniały do śpiewania piosenek, a jednak śpiewano. Przez cały czas Powstania były również organizowane koncerty zarówno muzyki rozrywkowej jak i poważnej.

CZYTAJ ARTYKUŁ


Jedyne takie Powstanie. Jedyne takie MuzeumJedyne takie powstanie. Jedyne takie Muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego nie powstało dla uzasadnienia żadnej z tez stawianych przez historyków. Nie jest argumentem uzasadniającym decyzję o wybuchu powstania, nie dostarczyło zbyt wielu argumentów jego przeciwnikom. Nie zostało zbudowane przeciw komukolwiek, a jeśli stara się pokazać czyjś punkt widzenia, to ludzi, którzy za broń chwycili. Bo taki los przypadł im w udziale.

CZYTAJ ARTYKUŁ


Na Boga, to Polacy! Andrzej „Morro” RomockiAndrzej Morro Romocki

Ci którzy interesują się historią Szarych Szeregów z pewnością sięgnęli po książkę Zośka i Parasol – drugą część gawędy Aleksandra Kamińskiego, autora Kamieni na Szaniec. Morro jest jej czołowym bohaterem. I choć pamięć o nim nie jest tak powszechna jak o Zośce, Rudym i Alku, to ci, którzy próbują wcisnąć zapaloną lampkę przy grobie Morro wiedzą, że był postacią wyjątkową.

CZYTAJ ARTYKUŁ


Na Boga to Polacy! Irka Kowalska i Czarny JaśNa Boga! To Polacy! Irka Kowalska i Czarny Jaś

Irka Kowalska i Czarny Jaś Wuttke byli wśród tych, co wraz z Andrzejem Morro przebili się ze Starówki do Śródmieścia – jedni z tych, którzy podczas powstania powiedzieli sobie sakramentalne tak. Takich jak oni było ok. 250 – średnio cztery śluby na każdy dzień powstania. Prowizoryczne ceremonie, gdzie obrączkę zastępował kawałek drutu, a świadek ginął w drodze ugodzony odłamkiem.

CZYTAJ ARTYKUŁ


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę