Święta Teresa z Ávili. Wielka reformatorka

Zafascynowana żywotami świętymi chciała udać się do Afryki, kraju Maurów, by tam zginąć śmiercią męczeńską. Na szczęście niedoszłą męczenniczkę i przyszłą Doktor Kościoła od pomysłu odwiódł wuj, który właśnie wrócił do miasta

Reklama

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Urodziła się w 1515. r. jako Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada. Od wczesnej młodości była bardzo religijna. Zafascynowana żywotami świętymi chciała udać się do Afryki, kraju Maurów, by tam zginąć śmiercią męczeńską. Na szczęście niedoszłą męczenniczkę i jej brata zatrzymał wuj wracający do miasta. Teresa musiała zadowolić się pustelnią w ogrodzie. W wieku dwudziestu lat wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Avila. Tam jednak życie nie przypominało wcale surowej pustelni. Zakonnice żyły jak możne panie, przyjmowały gości i adoratorów. Zawiodło to Teresę, ale musiało minąć jeszcze dwadzieścia lat, nim jej reforma wyszła poza – nomen omen – pobożne marzenia. Sama trochę nabrała nawyków sióstr: chciała żyć towarzysko i być kochaną przez wszystkich, co kłóciło się z surową regułą Karmelu. Nie bez znaczenia były ciężkie choroby, które sprawiły, że pogrążonej w letargu Teresy omal nie pochowano w już wykopanym grobie.

Reklama
Reklama

Przełom przyszedł wraz z lekturą „Wyznań” św. Augustyna i pojawieniem się w klasztorze wizerunku Jezusa umęczonego. To przed ubiczowanym Chrystusem Teresa poczuła ciężar swoich grzechów i postanowiła naprawić swój zakon. Dążyła do przywrócenia mu duchowego, mistycznego charakteru. Za pozwoleniem prowincjała i z pomocą Jana od Krzyża zaczęła zakładać klasztory według odnowionej reguły. Nie podobało się to wielu jej, przywykłym do luzu i otwartości, współbraciom i współsiostrom, którzy wymusili na władzach zakonu zesłanie jej do Toledo i uwięzienie, gdzie reformatorka była głodzona i chłostana. Teresa podporządkowała się nakazowi, nie ustała jednak w prośbach do króla i władz kościelnych, aż w końcu dopięła swego – cofnięto nawet postępowania inkwizycyjne. Papież Grzegorz XIII w roku 1580. zatwierdził dwa nowe zgromadzenia – karmelitów i karmelitanek bosych, trzymających się surowszej obserwancji niż ich trzewiczkowi bracia i siostry.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Reklama
Reklama

Św. Teresa z Avila zmarła w roku 1582, 4 października. Do końca życia zachowała pogodę ducha wystarczającą, by brata, który malował jej portret poinformować, że namalował ją ładnie, ale krzywo.

Reklama

Dziś patronuje pisarzom, rodzinom nazaretańskim i ludziom prześladowanym za pobożność.


Więcej artykułów z cyklu: 7 wielkich reformatorów (kolejność wg wspomnień liturgicznych września i października)


1. Święty Grzegorz I Wielki – 3 IX2. Święty Jan Chryzostom – 13 IX3. Święty Robert Bellarmin – 17 IX4. Święty Hieronim – 30 IX5. Święty Franciszek z Asyżu – 4 X6. Święta Teresa z Avila – 15 X7. Święty Ignacy Antiocheński – 17 X


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę