Nasze projekty
Wikipedia/domena publiczna

Nie tylko od spraw beznadziejnych. Św. Rita – orędowniczka pokoju

Ten, kto szuka oparcia w czasach niepokoju, niewątpliwie znajdzie je w postaci św. Rity - boskiej orędowniczki pokoju. Sama doznała prześladowań, dlatego doskonale rozumie potrzeby tych, którzy cierpią z powodu dyskryminacji. Rita pokazuje, że prawdziwym źródłem pokoju jest Jezus Chrystus.

Reklama

Pokój jest największym pragnieniem ludzkości. Nawet tocząc wojny, ludzie nigdy nie wyrzekali się go, łudząc się, że poprzez siłowe rozwiązania konfliktów przywrócą pokój. Dziś tego pokoju brakuje w wielu miejscach na świecie. Z powodu jawnych lub ukrytych konfliktów zbrojnych, powstań i rebelii cierpią najczęściej najsłabsi.

Chrystus źródłem pokoju

Błogosławieństwo pokoju zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacjach konfliktów, walk, wrogości i uprzedzeń, które sprawiają, że ludzie patrzą na siebie jak na wrogów, konkurentów oraz potencjalne źródło zagrożenia. Prawdziwym dawcą pokoju jest Chrystus. „On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość” (Ef 2,14).

Źródłem pokoju między Bogiem a ludźmi, a także między ludźmi w świecie jest Chrystus. Pokój, który ofiarowuje ludziom Chrystus jest dziełem zaufania, sprawiedliwości, pokory i prawdy. Nie jest okresem przerwy między wojnami, ale trwałym nastawieniem ludzi, którzy pragną żyć ze sobą jak bracia, w zgodzie i miłości.

Reklama

Chrystus powierzył swoim uczniom zadanie budowania pokoju w świecie. Mają oni modlić się o nastanie pokoju, głosić go i mu służyć poprzez dzieła sprawiedliwości i przebaczenia, solidarności ludzkiej i poszanowania wolności każdego człowieka.

Z błogosławieństwem dla budowniczych pokoju Jezus złączył obietnicę: „będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9).

CZYTAJ: Krótka nowenna do św. Rity w sprawach beznadziejnych

Reklama

Ofiara przynosi obfite owoce

Rita poświęciła się bez reszty dziełu budowy pokoju między ludźmi. Z domu rodzinnego wyniosła pragnienie życia w zgodzie ze wszystkimi. Miła, życzliwa, spokojna i ufna Rita skłaniała skłóconych do cierpliwości, pojednania i wybaczenia.

Święta Rita wiele wycierpiała dla sprawiedliwości. Szczególnie w okresie małżeństwa i wdowieństwa. W małżeństwie płaciła sobą za wierność swoim przekonaniom religijnym głębokiej pobożności. Nie było jej łatwo przekonać męża do swojej hierarchii wartości.

Jako wdowa wiele wycierpiała z powodu niezrozumienia i wrogości ze strony rodziny i niektórych mieszkańców Roccaporeny, gdyż odrzucała przemoc i wendetę. W tym, co czyniła, Rita wykazała się myśleniem perspektywicznym, a jej ofiara przyniosła błogosławione owoce: zakończyły się waśnie i spory, została przywrócona sprawiedliwość i nastał upragniony przez nią pokój. W niej widać moc miłości przebaczającej, która „wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma” (1 Kor 13,7).

Reklama

ZOBACZ: Modlitewnik w sprawach beznadziejnych [EBOOK]

Święta Rita orędowniczka pokoju

Czciciele Świętej Rity proszą ją o dar odzyskania pokoju w sercu, w rodzinie, sąsiedztwie, niekiedy w miejscu pracy i najbliższym środowisku. Rita pomaga im zrozumieć, że niepokoje biorą się z niespokojnego, podzielonego grzechem serca. Swoim wstawiennictwem otwiera ich na działanie łaski i skłania ku pojednaniu z Bogiem i ludźmi.

W czasach chrystofobii, umacnia swoich czcicieli, by wytrwali w prześladowaniach. Przypomina słowo Chrystusa: „Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15,20). Niekiedy to prześladowanie, podobnie jak w życiu Rity, ma miejsce ze strony najbliższych, którzy nie rozumieją lub nie podzielają wiary swoich ofiar.

Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je (Mt 10,32 – 39).

W Ricie znajdują oparcie ci, których najbliżsi wyśmiewają z powodu ich pobożności, praktyk religijnych bądź gorliwości w zachowaniu Dekalogu. Wszystkim im Święta wyprasza dar cierpliwości i przebaczenia, wierności i trwania przy swoich zasadach.

Fragment pochodzi z książki pt. „Św. Rita. Życie usłane różami”. Śródtytuły zostały nadane przez redakcję. 


Św. Rita. Modlitwy na każdy dzień

Publikacja zawiera krótkie, poruszające rozważania na 365 dni roku, mające charakterystyczną formułę: rozpoczynają się od zwrotu do Jezusa, po którym następuje prośba skierowana do św. Rity. Oryginalny dodatek stanowi dwanaście tekstów nowenny do św. Rity, przeznaczonych do indywidualnego przygotowania się do jej wspomnienia, obchodzonego 22. dnia każdego miesiąca.
Modlitewnik wyróżnia się starannie opracowaną szatą graficzna. Z myślą o komforcie Czytelnika każdy egzemplarz został wzbogacony zakładką – tasiemką, ułatwiającą codzienną lekturę książki.
KUP MODLITEWNIK>>>

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę