Nasze projekty
Fot. Christopher Campbell/Unsplash

Przywództwo osobiste według Reguły św. Benedykta

Stworzona przez św. Benedykta z Nursji „reguła życia”, którą mnich kierował początkowo do swoich współbraci, jest tak bardzo uniwersalna i skuteczna, że dzisiaj, czyli niemal 1500 lat później, stworzony na jej podstawie współczesny program przywództwa osobistego pomaga odnaleźć życiową misję, poczucie szczęścia i spełniania, oraz służy odkryciu osobistych celów i wartości w obliczu wyjątkowo trudnych i złożonych wyzwań w niestabilnym świecie, w którym przyszło nam w XXI w. funkcjonować.

Reklama

Dlaczego św. Benedykt?

Św. Benedykt (ok. 480-547) był eremitą, mnichem i opatem klasztoru. Założył najstarszy na Zachodzie zakon – benedyktynów, który wziął swoją nazwę właśnie od jego imienia. Jego słynna Reguła, czyli zbiór zasad postępowania, którą św. Benedykt stworzył, powstała w bardzo burzliwych czasach chaosu po upadku Cesarstwa Rzymskiego oraz ogromnego zamieszania politycznego i społecznego, związanego z napadami na Europę hord barbarzyńców.

Intencją św. Benedykta było opisanie warunków, w których możliwe było zachowanie pokoju i równowagi życiowej, opartej na mocnych podstawach: na wartościach oraz poczuciu celu i sensu, niezależnie od chaosu panującego w otoczeniu. Brzmi trochę znajomo? Wydaje się, że jest to także wyzwanie i paląca potrzeba dla naszych obecnych czasów.

Niepokoją nas bieżące wydarzenia, ale jest pocieszenie!

Bieżące wydarzenia na świecie są dla wielu z nas bardzo niepokojące. Jeszcze do niedawna zmagaliśmy się z dziesiątkami tysięcy śmiertelnych zachorowań na Covid-19. Obecnie, gdy śledzimy doniesienia medialne o tym, co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami, mierzymy się wciąż z coraz trudniejszymi emocjami – prócz bólu i współczucia, dopada nas przygnębienie, strach, lęk o siebie oraz o tych, których najbardziej kochamy. Czy wojna dotrze także do naszych miast i wsi? Czy drastyczny wzrost cen spowoduje, że zapuka do naszych drzwi wyniszczający głód? Czy praca, która jeszcze dziś jest, jutro też będzie na nas czekać? A co z pozostałymi ścieżkami życiowymi? Jak w obliczu obecnych trudności zaplanować własną przyszłość i przyszłość swoich dzieci? Jakimi zasadami się kierować? Jakie decyzje podejmować? Nietrudno, w dzisiejszym zamęcie, o życiowe zagubienie.

Pewnym pocieszeniem napawa myśl, że to, co nas spotyka nie jest niczym nowym w historii świata. Było wiele trudnych okresów, w których ludzie mierzyli się z wyzwaniami, przypominającymi te obecne. Nie inaczej było właśnie w czasach św. Benedykta. Ale co takiego szczególnego kryje się w jego Regule? I w jaki sposób jej znajomość może nam pomóc radzić sobie z potężnymi zawirowaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi niepokojami?

Reklama

Istnieje niezawodny gwarant naszego szczęśliwego życia!

Po pierwsze św. Benedykt układał swoją Regułę z myślą o osobach, których życie ukierunkowane było na Pana Boga i jest to podstawowa zasada przyświecająca jego naukom. Ut In Omnibus Glorificetur Deus Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony (RB 57,9). Już na samym początku swojego dzieła pisał: Przede wszystkim, gdy coś dobrego zamierzasz uczynić, módl się najpierw gorąco, aby On sam to do końca doprowadził (św. Benedykt, Reguła, Prolog 4). I dalej: Pośród licznego tłumu, któremu Pan mówi te słowa, szuka On sobie współpracownika i raz jeszcze powtarza: Któż jest człowiekiem, co miłuje życie i pragnie widzieć dni szczęśliwe? (…) Oto w swej łaskawości Pan sam ukazuje nam drogę życia (RB Prolog, 14-20). Według św. Benedykta Pan Bóg to niezawodny gwarant naszego szczęśliwego życia i naszych najlepszych życiowych wyborów. 

Św. Benedykt wiedział, jak szukać poczucia sensu

Po drugie, sposób, w jaki zorganizowane było życie mnichów według Reguły św. Benedykta uczy nas innej bardzo ważnej zasady. Aby osiągnąć spokój wewnętrzny i szczęście należy dążyć do określonego celu i związanego z tym poczucia sensu, gdyż osiągnięcie szczęścia jest „efektem ubocznym” dążenia do celu i życia w poczuciu głębokiego sensu tego, co się robi. Ale czym jest to życie w poczuciu sensu? I do jakich celów dążyć, aby osiągnąć szczęście? To już bardziej złożone zagadnienie i jednocześnie bardzo indywidualne dla każdego człowieka z osobna, bo zawiera w sobie rozwinięcie takich obszarów i pojęć jak: odkrycie życiowego powołania, misja życia, wartości oraz zasady, które ściśle wiążą się z wyborem indywidualnej życiowej ścieżki. Tymi tematami zajmuje się właśnie dziedzina, jaką jest przywództwo osobiste według Reguły św. Benedykta. 

Opanuj sztukę kierowania własnym życiem

Czym jest przywództwo osobiste? Jest, najprościej mówiąc, sztuką kierowania własnym życiem, a gdy mówimy o Regule św. Benedykta, to mówimy o sztuce kierowania własnym życiem według najlepszych wzorców. RTCK opracowało na ten temat cały kurs, dzięki któremu możemy zapoznać się krok po kroku ze wszystkimi etapami wchodzenia na drogę kierowania swoim życiem według Reguły. Efektem tej nauki, jaką proponuje przywództwo według Reguły św. Benedykta jest opracowanie własnej Reguły życia, określenie swojej misji, celu życiowego i sensu własnego życia, precyzyjne nazwanie wartości i zasad, jakimi się kierujemy, a także wskazanie głównych i najważniejszych obszarów życia (domen aktywności), w obrębie których podejmujemy nasze kluczowe decyzje. À propos podejmowania decyzji – tego również można nauczyć się w ramach kursu, gdyż przedstawia on sprawdzony i niezawodny model podejmowania decyzji ZaPKon © (Za, Przeciw, Konsekwencje).

Reklama

Praktyka prosto z Tyńca!

Kurs stworzył Ryszard Kołodziej, świecki oblat zakonu św. Benedykta, który od lat prowadzi w Tyńcu warsztaty z zarządzania sobą i zarządzania zespołami według Reguły, które ukończyło do tej pory już ponad 700 osób. Jak zapewnia twórca kursu, jeśli połączymy cechy, wartości i zasady opisane w Regule św. Benedykta w jednej osobie, to wyłoni się z tego człowiek niezależny, dumny, rozsądny, odważny, niepodatny na manipulacje i opierający się presji zewnętrznej. Taki człowiek jest roztropny i wolny wewnętrznie, myślący w sposób niezależny, nie podatny na manipulacje mediów, polityków czy korporacji. Mężny i potrafiący sprzeciwić się presji zewnętrznej oraz wytrwale broniący swoich wartości. Ponadto umiarkowany, niepodatny na oddziaływanie reklam, sprawiedliwy, taki który oczekuje i spodziewa się sprawiedliwości także od innych: od polityków, rządów, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, sprzeciwiający się niesprawiedliwości, występującej w życiu społecznym w każdej postaci.

Trudno przedstawić tutaj wyczerpująco wszystkie aspekty modelu przywództwa oraz jego korzyści. Chętnych zachęcamy do sięgnięcia po więcej informacji na stronę kursu TUTAJ.

A na zakończenie zadajmy sobie nurtujące pytanie: Jeśli my sami, pragnący wolności, myślący niezależnie, szukający większego dobra dla siebie, dla naszych bliskich i dla naszego społeczeństwa nie zadbamy o swój własny rozwój i rozwój kolejnych pokoleń w duchu osobistego przywództwa, o jakim w tym miejscu mowa, to w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom i naszym wnukom…?

Reklama

Dr Ryszard Kołodziej – Mąż, ojciec, dziadek. Autor kursu, twórca warsztatów zarządzania i przywództwa w oparciu o Regułę Św. Benedykta, które prowadzi od lat w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Zawodowo strateg, konsultant biznesowy, trener, wykładowca. Posiada doktorat z fizyki, tytuł MBA, a także międzynarodowe certyfikaty z zakresu zarządzania projektami.

Członek Zarządu PMI Poland Chapter, ekspert zarządzania strategicznego i przywództwa oraz zarządzania projektami, ekspert Sztuki Rozpalania Ognia™. Wieloletni doradca biznesowy organizacji oraz przedsiębiorstw.


mat. prasowe,zś/Stacja7

Kurs pozwalający w praktyczny sposób zastosować 15-wiekową mądrość św. Benedykta. Odkryj swoją misję osobistą i stwórz własną regułę życia – kodeks postępowania, który będzie Twoim wewnętrznym kompasem. Od tego momentu każda decyzja podejmowana przez ten pryzmat będzie bardziej niż oczywista. W Twoim życiu zapanuje pokój i harmonia bez względu na czasy. Nigdy więcej kompromisów.
Kurs w formule masterclass – workbook z ćwiczeniami oraz 8 spotkań w formie nagrań video z autorem, do pracy indywidualnej w dowolnym czasie, na platformie on-line Akademia RTCK. Zapisy na kurs trwają do 19 kwietnia 2022. Kurs startuje 22 kwietnia 2022.
ZAPISZ SIĘ NA KURS>>>

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę