Fot. Warren Wong/Unsplash

Pierwszy krok w walce o czystość

Czy masz coś do ukrycia? Święty Franciszek swoim zaskakującym gestem wskazuje na pierwszy, najważniejszy krok w walce o czystość.

Reklama

W jaki sposób młodzieniec prostuje swą drogę? Zachowując Twoje słowa! Całym sercem szukam Twojej woli; nie odtrącaj mnie od nakazów Twoich!

PS 119,9–10

KONKRET: Psalmista stwierdza, że czystość polega na słuchaniu i zachowywaniu Słowa Bożego. Święty Franciszek rozebrał się kiedyś na rynku do naga. Przed biskupem, ojcem i prawie całym Asyżem. Ojciec posądził go o to, że roztrwonił jego majątek. Franciszek więc oddaje mu wszystko i stwierdza, że ojca ma już w niebie. Po co ta nagość? Zapaśnicy, którzy walczą na rigu, też są nadzy. Kiedy mamy ubranie, łatwo kogoś złapać i powalić na ziemię. Bez ubrania – o wiele trudniej… Czystość to uczciwość – nie mam nic do ukrycia – mówi swoim gestem Franciszek, odtąd jestem czysty, bez kombinowania i chowania.

W ukryciu rozwija się zło, przestępstwa, kradzieże. Czystość kwitnie w uczciwości przed sobą i Bogiem. Wtedy jesteśmy uczniami słuchającymi Słowa i zachowującymi Je.

Reklama
Reklama

MODLITWA: Boże, stwórz we mnie serce czyste (Ps 51), bo jeszcze go nie mam. Stwórz od zera, na nowo. Daj mi doświadczyć Twojego miłosierdzia i Twojej świętości, która mnie podnosi i pokazuje, jak cenny jestem w Twoich oczach, Ojcze. Twoje Słowo ma moc, otwórz moje serce, bym słuchał i Je wypełniał.
O. Tarsycjusz Bukowski OFM

ZADANIE: Wyciągnij wszystkie swoje brudy i wypierz w Bożym miłosierdziu i przebaczeniu – najlepszą okazją jest uczciwa spowiedź.

Fragment pochodzi z „Męskiego Modlitewnika

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę