Nasze projekty

Nowy zawodowy mistrz świata w boksie Ołeksandr Usyk ofiarował swe zwycięstwo Jezusowi. „To wszystko jest dzięki Niemu”

"Moim zadaniem nie było dobić swego przeciwnika w ostatniej rundzie. Jedyne, co chciałem uczynić, to uwielbić Pana Jezusa, pokazać, że to wszystko jest dzięki Niemu" – powiedział nowy mistrz świata w boksie w wadze superciężkiej, 34-letni Ukrainiec Ołeksandr Usyk. Swój tytuł wywalczył w nocy z 25 na 26 września na ringu w Londynie.

Fot. Andriy Makukha (Amakuha) / Wikipedia

Znak krzyża przed i po walce

Ołeksandr Usyk po 12-rundowej walce na punkty pokonał Brytyjczyka Anthony’ego Joshuę. Usyk zdobył pasy od razu czterech międzynarodowych federacji bokserskich: WBA (Super), IBF, WBO i IBO.

Jego zwycięstwo było dużą niespodzianką, gdyż faworytem zarówno widzów i ekspertów, jak i bukmacherów był Joshua, tym bardziej że pojedynek odbywał się na jego ziemi. A jednak po w miarę wyrównanym początku przewagę stopniowo zdobywał Ukrainiec, który począwszy od 9. rundy coraz bardziej panował na ringu, a pod koniec walki zanosiło się na nokaut. W tej ostatniej rundzie Usyk zadał aż 68 ciosów, z których 29 doszło do celu. Ostatecznie wygrał on jednogłośnie na punkty.

Zaraz po ogłoszeniu wyniku starcia zwycięzca ukląkł na środku ringu, rękami ubranymi w rękawice bokserskie wykonał prawosławny znak krzyża i chwilę się pomodlił, podobnie zresztą uczynił przed rozpoczęciem walki.

Reklama

„Wszystko to zawdzięczam Jemu”

Po otrzymaniu pasów mistrzowskich Usyk w krótkim wywiadzie telewizyjnym powiedział m.in.: Dla mnie bardzo wiele znaczy zostanie mistrzem świata w wadze superciężkiej. Nie było moim zadaniem dobicie Joshuy w ostatniej rundzie i chciałem to zrobić w jednej chwili, ale moi trenerzy powstrzymali mnie. Jedyne, co chciałem zrobić, to uwielbić Pana Jezusa Chrystusa, pokazać, że wszystko to zawdzięczam Jemu“.

Ołeksandr Usyk urodził się 17 stycznia 1987 w Symferopolu. Na swym koncie ma wiele osiągnięć sportowych, był m.in. amatorskim mistrzem Europy w wadze półciężkiej (2008) oraz w wadze ciężkiej mistrzem świata (2011) i olimpijskim (2012). Na ringach zawodowych kilkakrotnie zdobywał tytuły mistrzowskie różnych światowych organizacji bokserskich (WBO, WBC, WBA i IBF) w wadze junior ciężkiej. Stoczył dotychczas 19 walk, z których wszystkie wygrał, w tym 15 przez nokaut.

Reklama

KAI, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę