Wiara w czasie epidemii. Dzień szósty relacji [RELACJA LIVE]
W Polsce nie żyje pięć osób, a szczyt zachorowań ciągle przed nami. Wierzący w całym kraju gromadzą się na licznych modlitwach transmitowanych online o ustanie epidemii. Tymczasem dziś dzień św. Patryka, którego obchody będą wyglądały inaczej niż zwykle. Śledzimy dla Was sytuację na bieżąco.
Polub nas na Facebooku!
🔷 O godz. 15:00 zapraszamy na wspólną Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji osób starszych
🔷 W całej Polsce nie ustają modlitwy w intencji oddalenia epidemii. Duże społeczności modlących tworzą się przy transmisjach prowadzonych przez Jasną Górę, archidiecezję warszawską, o. Adama Szustaka, ks. Teodora Sawielewicza (Teobańkologia) a nawet abp. Stanisława Gądeckiego
🔷 Dziś św. Patryka, ale wszystkie uroczystości na Wyspach zostały z powodu epidemii odwołane. To będzie inny Dzień św. Patryka niż zwykle
🔷 W ciągu doby liczba zakażonych koronawirusem we Włoszech wzrosła o 2 tys. 470 osób. W tym czasie zmarło z powodu wirusa 349 kolejnych osób (nieco mniej, niż rekordowo dużo dzień wcześniej). Niektóre Kościoły zamieniają się w kaplice cmentarne
🔷 Rodzice siedzą w domach z dziećmi, a Anna Hazuka przekonuje, że obecny czas to najbardziej wymagające rekolekcje wielkopostne świata. Jak je dobrze przeżyć?
🔷 Jak powinien zachować się katolik wobec pandemii koronawirusa? Odpowiedź tutaj
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Realizacja: Maciej Skotnicki, Anna Druś, Zofia Świerczyńska
Nazwano ją w mediach społecznościowych “Grunwaldem”, porównując zbieranie niezbędnych środków do słynnej bitwy.
“Kochani, jeżeli zależy Wam, by bitwa z koronawirusem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem, jak ta pod Grunwaldem, zapewnijcie naszym szpitalnym rycerzom przyłbice!” – napisał na Facebooku dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski. Opisał również rzeczy, których aktualnie najbardziej potrzebują:
“Przede wszystkim środków ochrony osobistej. Przyjmiemy w każdej ilości przyłbice medyczne (i nie tylko – także BHP), maseczki z filtrem Ffp2 i Ffp3, gogle i fartuchy medyczne. Prosimy, wesprzyjcie Personel szpitala w walce z wirusem.
Ważne! Szpital może przyjąć wyłącznie rzeczy nowe i oryginalnie zapakowane”.
Każdy, kto chce odpowiedzieć na tę prośbę, jest proszony o dostarczanie ich do Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego (ul. Jakubowskiego 2, wejście nr 3) lub do “starej” siedziby (ul. Kopernika 36).
Możliwa jest również wysyłka pocztą na adres: NSSU, ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków (dopisek: #grunwald2020).
ad, Gość Niedzielny
O 20:30 odbyły się w całym kraju nabożeństwa różańcowe. Modliła się Warszawa, Jasna Góra, Poznań, modlił się też Kraków:
Towarzystwo św. Brata Alberta we Wrocławiu napisało na Twitterze, że u jednego z mieszkańców prowadzonej przez nich noclegowni pojawił się koronawirus. W związku z tym cała noclegownia musi być poddana kwarantannie i pilnie potrzebuje pomocy w postaci darów. Potrzebna jest żywność i środki ochrony osobistej.Mający możliwość udzielenia pomocy, proszeni są o przywiezienie darów do siedziby Towarzystwa przy ul. bp. Bogedaina 5 we Wrocławiu.Stamtąd policja dostarczy ją potrzebującym.
Halo Wrocław! Cała noclegownia w kwarantannie!😷🙏🏼
„Potrzebna jest żywność i środki ochrony osobistej.Mający możliwość udzielenia pomocy, proszeni są o przywiezienie darów do siedziby Towarzystwa przy ul. bp. Bogedaina 5 we Wrocławiu.Stamtąd policja dostarczy ją potrzebującym” https://t.co/6qs0lOFpvY— Paulina Guzik (@Guzik_Paulina) March 17, 2020
Trwa transmisja adoracji Najświętszego Sakramentu z kościoła seminaryjnego w Warszawie. O 20.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa. Zachęcamy do włączenia się we wspólną modlitwę poprzez transmisję realizowaną przez archidiecezję warszawską.
Jak podaje szef oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze lek. Jacek Smykał, kolejne wyniki pacjenta “zero”, które przyszły w dniu dzisiejszym są negatywne, co oznacza, że można uznać go za wyleczonego. Pacjent opuści szpital w dniu jutrzejszym.
Włoskie służby sanitarne podały najnowsze dane dotyczące statystyk śmierci i zachorowań. W ciągu minionej doby na infekcję wywołaną koronawirusem zmarło 345 osób (nieco mniej niż dobę wcześniej). W ciągu doby wirusa wykryto u 2989 osób. Łącznie na COVID-19 choruje w tym kraju 26 tysięcy 62 osoby. U 2941 udało się infekcję opanować.
ad
🔴 En las últimas 24 horas, casi 3.000 infectados más en #Italia.
Actualización a 17/03:
👉 26.062 contagiados (+ 2.988)
👉 2.941 curados
👉 2.503 fallecidos (+345 que ayer)@COPE #COVID19 pic.twitter.com/Ey1xFE3i2n— Eva Fernández (@evaenlaradio) March 17, 2020
O godzinie 7.00 rano, w południe oraz o 18.00 w czterech świątyniach w Asyżu: sanktuarium Ogołocenia św. Franciszka, w bazylice, gdzie spoczywa jego ciało, w Porcjunkuli oraz w bazylice św. Klary biją dzwony na znak solidarności z osobami dotkniętymi koronawirusem oraz z ich rodzinami, a także z pracownikami medycznymi i wolontariuszami. Jednocześnie ich głos wzywa do zjednoczenia się w modlitwie w obliczu tej tragedii.
„Przez wstawiennictwo naszych świętych – mówi tamtejszy ordynariusz abp Domenico Sorrentino – prosimy, aby Pan udzielił błogosławieństwa całym Włochom. Niech wstawiennictwo św. Franciszka – patrona naszego kraju – umacnia nas i napełni pokojem”.
Radio Watykańskie/ad
Wierni obecni w Medjugorie modlą się za świat cały, a dzięki transmisji internetowej w modlitwie tej uczestniczą ludzie z wielu krajów – mówi abp Henryk Hoser, wizytator apostolski o charakterze specjalnym w Medjugorie. Dodaje, że aktualnie – ze względu na zamknięte granice – w nie ma tam żadnych pielgrzymów zza granicy, ale miejscowy kościół wypełniają codziennie parafianie. Nieczynne są wszystkie hotele i pensjonaty oraz restauracje i sklepy.
KAI
O ich sytuacji opowiedział w rozmowie z KAI Br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Bezdomni mają poczucie powagi sytuacji. Gdy stoją do nas w kolejce po jedzenie zachowują duże odstępy, starają się dłużej przebywać w noclegowniach, które wydłużyły do całej doby możliwość przebywania w środku. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że osoby bez domu zostały niejako zdane na siebie i to dla nich naprawdę trudny czas. Oni nie mogą zrobić zapasów, nie mogą dbać o higienę tak regularnie czy nawet pozostać w zamknięciu, nie chcąc narazić się na zarażenie. Dlatego apeluję, aby – oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej odległości i środków bezpieczeństwa – nie bać się zaproponować różnej pomocy, w tym podarowania jedzenia lub wezwania pogotowia w razie potrzeby.
mówi brat Grzegorz.
ad, KAI
Archidiecezja Warszawska oraz jej parafie w tej nadzwyczajnej sytuacji wykorzystuje w duszpasterstwie nadzwyczajne środki. Codziennie transmitowane są Msze św. z kościoła seminaryjnego, adoracja i różaniec. Parafie do transmisji nabożeństw wykorzystują możliwości Facebooka. W sanktuarium św. Andrzeja Boboli odmawiana jest Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii – transmitowana w internecie.
Spis wszystkich wydarzeń z archidiecezji warszawskiej dostępny jest TUTAJ.
100 fartuchów, czepków, butów ochronnych i 2 tysiące rękawiczek otrzymali kapelani szpitalni z archidiecezji katowickiej. Środki ochrony przekazała kapłanom Caritas Archidiecezji Katowickiej.
(KAI)
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uruchomiło z powodu pandemii koronawirusa codzienne transmisje Mszy św. oraz nabożeństw różańcowych z tego portugalskiego miejsca kultu. Oglądać je można za pośrednictwem przekazu internetowego na wirtualnej stronie sanktuarium.
(KAI)
Inicjatywa Tato.NET słynąca z ogólnopolskich spotkań dla ojców przygotowała specjalną pomoc dla wszystkich tatusiów siedzących teraz w domach z dziećmi z powodu kwarantanny. Będą to publikowane na stronie Tato.Net spotkania online z ekspertami, webinary i pomocne artykuły. Zwieńczeniem akcji będzie wiosenna edycja Forum Tato.Net, po raz pierwszy w historii, w całości przeprowadzona i transmitowana online w sobotę 4 kwietnia 2020 r.
ad/Stacja7
Zamknięte z powodu pandemii koronawirusa Muzea Watykańskie uruchomiły specjalną ofertę wycieczek wirtualnych. W ten sposób można zwiedzić Kaplicę Sykstyńską, Pokój Rafaela, Kaplicę Niccoline czy Pokój Chiaroscuri.
Zwiedzanie dostępne jest tutaj>>:
EURO 2020 czyli zaplanowane na czerwiec i lipiec rozgrywki Mistrzostw Europy w Piłce nożnej zostały przełożone na przyszły rok – podała Norweska Federacja Piłkarska, a UEFA potwierdziła tę informację podczas zwołanej w trybie pilnym wideo konferencji prasowej
UEFA har bestemt at EM utsettes til 2021. Det skal spilles fra 11. juni til 11. juli neste år. Mer informasjon kommer.
— NorgesFotballforbund (@nff_info) March 17, 2020
W ramach inicjatywy #zostańwdomu paulini przypominają, że Jasna Góra jest obecna także w przestrzeni multimedialnej. Już w 2018 r. przygotowany został wirtualny spacer w 3D. To okazja do poznania i odkrycia na nowo Sanktuarium i bycia bliżej Matki. To szansa do zobaczenia wielkiego bogactwa duchowej kultury stanowiącej nasze dziedzictwo.
Wystarczył jeden komunikat o tym, że kończą się maseczki, a już zgłosiły się firmy i indywidualni ludzie, aby wspomóc szpital w potrzebie. “W grupie siła. Mówimy tak, bo przekonujemy się o tym codziennie” – pisze personel Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie.
Abp Wojciech Polak dziękuje wszystkim za odpowiedzialność i solidarność, a pracownikom służb medycznych i wszystkim pracującym i pomagającym społeczeństwu przetrwać ten trudny czas, za serce i odwagę. Dziękuje też kapłanom i prosi, byli oparciem dla swoich parafian i wszystkich wiernych. Prymas apeluje też o niepowielanie fałszywych informacji i przerażających proroctw. Pandemia – jak podkreśla – nie jest karą zesłaną na nas przez Boga.
(KAI)
Rekolekcje wielkopostne online? Oferta uruchomiona online jest w tym roku wręcz nieprzebrana! Spotkania dla kobiet, mężczyzn, osób starszych, dzieci; rekolekcje z karmelitami, jezuitami, dominikanami lub księżmi diecezjalnymi.
Podpowiadamy gdzie “udać się” na tegoroczne rekolekcje wielkopostne.
W stanie Rio de Janeiro biskupi, biorąc pod uwagę wytyczne władz cywilnych, wydali dekrety zawieszające na okres 15 dni wszelkie zebrania większej liczby osób. W związku z tym zawieszone są spotkania wszelkich grup i katecheza. Msze święte odbywają się normalnie. Biskupi proszą, aby w miarę możliwości zwiększyć ilość Mszy w parafiach.
(KAI)
Parafialne Koło Caritas, działające przy parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu w diecezji płockiej prowadzi akcję pomocową na rzecz osób starszych i samotnych, robiąc dla nich zakupy spożywcze oraz kupując lekarstwa w aptekach. – Sierpczanie cieszą się, że w tych trudnych czasach ktoś o nich pamięta – mówi Hanna Wiktor, prezes koła Caritas. Pomoc dociera do wszystkich, którzy o nią się zwrócą.
(KAI)
Po raz pierwszy w swych dziejach sanktuarium w Lourdes zamyka swoje bramy – poinformował na komunikatorze Twitter jego rektor, ks. prał. Olivier Ribadeau Dumas.
Decyzja ta wiąże się z rozporządzeniem prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, zaostrzającym od 17 marca godz. 12. 00 środki ostrożności, czyli postanawiającym zamknięcie wszystkich miejsc użyteczności publicznej, które nie są niezbędne dla funkcjonowania państwa. We Francji liczba zakażonych koronawirusem sięga niemal 7 tys., a na jego skutek zmarło ponad 120 osób.
(KAI)
Przełożona została pielgrzymka do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodowa Pielgrzymka do Dachau z 29 kwietnia na inną datę. Obecnie trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską i Episkopatem Niemiec w celu wyznaczenia nowych terminów tych pielgrzymek – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
(KAI)
Premier Kiriakos Mitsotakis poinformował w mediach społecznościowych, że kościoły pozostaną otwarte tylko na modlitwę indywidualną. Jak zauważył, „ochrona zdrowia publicznego wymaga jasnych decyzji”.
Jego decyzja zapadła wkrótce po komunikacie Kościoła Prawosławnego, postanowił zawiesić wszystkie nabożeństwa z wyjątkiem niedzielnych Boskich Liturgii, które będą odbywać się jak zwykle między 7 a 8 rano.
(KAI)
Każdego dnia, do 24 marca o godz. 12.00 będzie prowadzona transmisja online z Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli z „Nowenny do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii”.
Zachowywanie odległości, nieorganizowanie mszy w małych salkach, dystrybuowanie wody święconej w zamkniętych butelkach, wyposażenie kościołów i zakrystii w środki dezynfekujące – to tylko niektóre z wytycznych dla duszpasterzy dotyczących opieki nad wiernymi w czasie zagrożenia epidemicznego.
KAI
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi akcję wsparcia osób bezdomnych. Każda osoba doświadczająca bezdomności, która zgłosi się po pomoc (a jest ich codziennie około 100-150) otrzymuje kanapki oraz ciepłe napoje: kawę, herbatę.
Dane nam jest od jakiegoś czasu przeżywać bardzo trudne chwile w związku z ogólnoświatowym zagrożeniem epidemicznym. Zaczynamy to naprawdę rozumieć i coraz bardziej szanujemy wszelkie roztropne rozporządzenia tak ze strony władz świeckich, jak i kościelnych. Dowodem tego była ostatnia niedziela i bardzo odpowiedzialne zachowanie się całej naszej społeczności
– pisze bp Romuald Kamiński dziękując wiernym i duszpasterzom za odpowiedzialną postawę w minioną niedzielę.
O podejmowanie dzieł miłosierdzia, otoczenie troską osoby starsze i najsłabsze a także modlitwę za pracowników służby zdrowia, naukowców i rządzących zaapelował w swoim orędziu z okazji przypadającego dziś narodowego święta św. Patryka prymas Irlandii, abp Eamon Martin.
KAI
Od 16 marca do 24 marca o godz. 12.00 będzie prowadzona transmisja online z Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli z „Nowenny do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii
Kościół w Bergamo stał się wielką kaplicą cmentarną, gdzie zwożone są kolejne trumny z ciałami wiernych. Nie czekają oni tu jednak na tradycyjny pogrzeb, ale cichą kremację z powodu zakazu gromadzenia się na uroczystościach.
– Między 11 a 13 marca każdego dnia przywożono do tego kościoła przynajmniej 40 trumien ze zmarłymi – donosi portal Franciscan Media.
Więcej o kościele w Bergano przeczytasz w tym artykule.
W USA i Irlandii restauracje i puby są zamknięte, obowiązuje zakaz zgromadzeń, w Wielkiej Brytanii zakazu nie ma, ale władze miast naciskają, aby nie celebrować dziś tego święta. To będzie inny Dzień św. Patryka niż zwykle.
Biskup diecezji Waterford i Lismore ks. Phonsie Cullinan zaapelował do proboszczów kościołów w całym kraju, aby o 11 uderzyli w dzwony kościelne.
Dźwięk dzwonu kościelnego zawsze jest wezwaniem do modlitwy – gdziekolwiek jesteś – i przypomnieniem o wierze, która podtrzymywała mieszkańców naszej wyspy przez wieki. Dzwon jest także wyrazem solidarności społecznej, zachętą do troski o siebie nawzajem oraz do inspiracji i pozostania pełnymi nadziei w trudnych chwilach
– napisał.
Ordynariusz Cremony w północnych Włoszech bp Antonio Napolioni, który zaraził się koronawirusem, wraca do zdrowia. Dzisiaj rano został wypisany ze szpitala do domu.
62-letni hierarcha był leczony od 6 marca. Jego stan był stabilny, a w ostatnich dniach się poprawiał. Zaczęto więc stopniowo zmniejszać podjętą kilka dni wcześniej wentylację mechaniczną, wspomagającą oddychanie.
Najbliższe dni bp Napolioni spędzi w domu na rekonwalescencji i kwarantannie. Za 14 dni zostanie ponownie poddany testowi na koronawirusa. (KAI)
Więcej o przypadku biskupa pisaliśmy w tym artykule.
Kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie ks. Mateusz Hosaja, pobłogosławił Kraków i całą Archidiecezję Najświętszym Sakramentem. Błogosławieństwo będzie odbywać się codziennie, ponadto na wieży sanktuarium całą dobę wystawione są relikwie św. Jana Pawła II.
Modlimy się, aby Pan był blisko naszych dziadków, babć i wszystkich starszych osób, aby dał im siłę– mówił Franciszek podczas porannej Mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Św. Marty.
W związku z kryzysem wywołanym koronawirusem biskup Bergamo w północnych Włoszech oddał do dyspozycji personelu medycznego 50 pokojów jednoosobowych z łazienkami w miejscowym seminarium duchownym. Mogą z nich korzystać bezpłatnie pracujący w systemie zmianowym członkowie obsługi medycznej oraz lekarze, którzy nie mogą udać się do swoich domów ze względu na ogrom pracy, ale też i z obawy, że mogliby przenieść wirusa do swoich rodzin, poinformowała diecezja 16 marca.
KAI
Minister zdrowia poinformował wczoraj wieczorem i 21 nowych przypadkach zachorowania na koronawirusa w Polsce. Przekazał tez smutną wiadomość o śmierci czwartej ofiary wirusa. To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem jest 177/4 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Szczyt liczby zachorowań ciągle przed nami.
Zawieszenie działalności nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, nakaz otwarcia kościołów na cały dzień, zasady dotyczące pogrzebów i obowiązków kapłanów w czasie epidemii – to wszystko zawiera wydany w poniedziałek dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai
Co to jest odporność stadna? Czy Brytyjczycy mają rację pozwalając, by pandemia rozszalała się w ich kraju? Tą kwestią, dyskutowaną już w mediach społecznościowych, zajmuje się Tomasz Rożek w najnowszym vlogu:
Pancerz św. Patryka to modlitwa, która uwalnia od wpływów wszelkiego zła. Bywała odmawiana przez wierzących w czasach dawnych zaraz i epidemii. Jest również pomocą w walce ze zniewoleniami i duchowym przygnębieniem