Nasze projekty

Koronawirus uderza w obchody Dnia św. Patryka

W USA i Irlandii restauracje i puby są zamknięte, obowiązuje zakaz zgromadzeń, w Wielkiej Brytanii zakazu nie ma, ale władze miast naciskają, aby nie celebrować dziś tego święta. To będzie inny Dzień św. Patryka niż zwykle.

Fot. flickr.com/ Regan Vercruysse

Wprawdzie wszystkie uroczystości, jakie zwykle odbywają się w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy USA od dawna nie mają już charakteru religijnego święta, niemniej w tym roku najczęściej zostały odwołane. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, która na razie jedynie apeluje. 

Obawiamy się, że wszelkie zgromadzenia stwarzają ogromne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, zarówno wśród członków rodzin, jak i innych napotkanych dalej osób – mówi w rozmowie z Global News przedstawicielka londyńskiej policji Constance Sandasha Bough. Mimo to władze z Londynie nie zdecydowały się zakazać całkowicie wizyt w restauracjach i pubach, jak to zwykle ma miejsce w Dniu św. Patryka. 

Zupełnie inną strategię przyjęła Irlandia – kraj najmocniej związany ze św. Patrykiem, którego on był ewangelizatorem i jest patronem. Tu władze już kilka dni wcześniej zamknęły wszystkie puby i restauracje, co zapewne dla Irlandczyków jest olbrzymim szokiem i mocno uderza w ich tradycję. Musiało skończyć się całkowitym zamknięciem, ponieważ zanim to nastąpiło – w miniony weekend Irlandczycy tłumnie gromadzili się w tych miejscach pomimo ostrzeżeń i apeli. 

Reklama

– W związku z nadchodzącymi obchodami Dnia Świętego Patryka, rząd wzywa wszystkich członków społeczeństwa, aby nie organizowali ani nie brali udziału w żadnych imprezach w prywatnych domach lub innych miejscach, które mogłyby zapewnić życie innym ludziom zagrożone 

powiedział dr Tony Holohan, naczelny lekarz kraju. 

Niemniej duchowni będą się starali zaznaczyć wyjątkowy charakter dzisiejszego dnia. Biskup diecezji Waterford i Lismore ks. Phonsie Cullinan zaapelował do proboszczów kościołów w całym kraju, aby o 11 uderzyli w dzwony kościelne.

Reklama

Dźwięk dzwonu kościelnego zawsze jest wezwaniem do modlitwy – gdziekolwiek jesteś – i przypomnieniem o wierze, która podtrzymywała mieszkańców naszej wyspy przez wieki. Dzwon jest także wyrazem solidarności społecznej, zachętą do troski o siebie nawzajem oraz do inspiracji i pozostania pełnymi nadziei w trudnych chwilach

– napisał. 

Imprezy odwoływane są także w USA i Kanadzie – krajach, gdzie tradycyjne uroczystości ku czci św. Patryka mają podobnie długą historię. W Nowym Jorku, po raz pierwszy od 258 lat odwołano słynną Paradę św. Patryka.  Zamknięte pozostają także wszystkie puby i restauracje.

Reklama

Tradycyjnie już Dzień św. Patryka to święto kultury irlandzkiej, obchodzone wszędzie, gdzie obecni są Irlandczycy. Co roku obchody polegały na paradach, marszach, ulicznych wiecach i imprezach w pubach i restauracjach, gdzie wszyscy przebierali się na zielono. 

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę