Nasze projekty
Andrzej Mitek

Popfiction S01E07: Miękka siła

Niemcy w roli ofiar, Polacy w roli oprawców. Motyw, który nie po raz pierwszy pojawia się w produkcjach filmowych naszych zachodnich sąsiadów. Zamiast reagować bezproduktywnym oburzeniem, zastanówmy się, jak budować długofalową przeciwwagę dla takiej jednostronnej narracji.

Reklama

Brudni, zaściankowi, wynaturzeni, pozbawieni skrupułów Polacy z obrazkiem Matki Bożej na ścianie – taki obraz polskiej rodziny mogliśmy zobaczyć w niemieckim serialu „8 Dni”, emitowanym obecnie na platformie HBO GO.

To nie pierwszy raz, kiedy jako naród jesteśmy przedstawiani fałszywie lub co najmniej niesprawiedliwie. Rozwiązaniem nie jest jednak głośne domaganie się sprawiedliwości (od kogo?), a umiejętne lansowanie własnych produkcji i obrazów filmowych.

Próżnia do wypełnienia

Okazja jest wyśmienita, bowiem od globalnej popkultury nie dzieli nas już żadna Żelazna Kurtyna, platformy takie jak Netflix czy HBO GO konsolidują widzów z całego świata wokół lokalnych, krajowych produkcji, a w masowej świadomości nie ma jeszcze silnie utrwalonego wizerunku Polaków, którego nie dałoby się zmienić. Wystarczy tylko sięgnąć po soft power, miękką siłę popkultury, która wystarczy, aby z Polski jako kraju historycznych morderców i imigrantów spod ciemnej gwiazdy zrobić miejsce, które chce się zobaczyć. 

Reklama
Reklama

Przynęta dla filmowców

Netfliksowy serial „Wikingowie” jest dotowany ze środków irlandzkiego Ministerstwa Turystyki, które zdecydowało się w ten sposób promować w świecie najpiękniejsze zakątki Zielonej Wyspy. To są dobrze wydane pieniądze – prześliczne jeziora, strome klify, bezkresne połacie łąk i mórz przyciągają licznych fanów serialu w miejsca, gdzie był on oryginalnie kręcony.

W Polsce na razie nie potrafimy wykorzystać tego schematu, choć kraj mamy przepiękny. Nawet „Wiedźmin” kręcony jest na Węgrzech, a potencjalni producenci filmowi nie mają co liczyć na ulgi podatkowe i dofinansowania, które są normą w pozostałych krajach Europy. 

Słuchaj więcej nowym odcinku Popfiction:

 

Reklama
Reklama

Filmowe produkcje, o których rozmawiamy:

– 8 Dni

– Nasze matki, nasi ojcowie

Reklama

– Ścigany

– Gwiezdne Wojny

– Jack Strong

– Zimna Wojna

– Dywizjon 303

– Miasto ‘44

– Czerwona Jaskółka

– Wiedźmin

– Wikingowie

Posłuchaj w najnowszym „Popfiction”

Słuchaj na Spotify:

Słuchaj na YouTube:

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite