Nasze projekty

Czy da się ochrzcić algorytmy?

Jeśli sztucznie inteligentne maszyny mają duszę, czy byłyby w stanie nawiązać relację z Bogiem? Biblia uczy, że śmierć Jezusa odkupiła „wszystko” w stworzeniu – od mrówek do księgowych – i umożliwiła pojednanie z Bogiem. Czy więc Jezus umarł za wszystkie istoty inteligentne?

Reklama

„Gdyby jutro przybyła, na przykład, ekspedycja Marsjan, a niektórzy z nich przyszliby do nas, zieloni, z długim nosem i wielkimi uszami, jak opisują ich dzieci i jeden z nich powiedział: «Chcę zostać ochrzczony!». Co by się stało?” Kiedy w 2014 roku papież Franciszek podczas liturgii w Domu Świętej Marty zadał to pytanie, wielu miało uśmiech na twarzy. Pytanie to również dziś, po 6 latach, brzmi niedorzecznie. Nikt w końcu nie widział Marsjan, nie ma pewności czy istnieją. Jednakże może już wkrótce będziemy musieli się z tym pytaniem skonfrontować – nie w kontekście kosmitów, ale technologii i superinteligentnych maszyn – bo te już istnieją.

Chociaż większość teologów nie zwraca na to uwagi, niektórzy technologowie są przekonani, że sztuczna inteligencja jest na nieuchronnej drodze do autonomii. To, jak daleko ta autonomia się posunie, zależy od wielu czynników. Bez wątpienia rodzi również wiele pytań dla chrześcijaństwa.

Algorytmy to słowo, którym żyje dziś cały świat. Stoją u podstaw technologii, dzięki nim widzimy rozwój Sieci; to algorytmy decydują, jakie wybory podejmują konsumenci, a nawet obywatele. Zadaniem algorytmu jest w końcu przeprowadzenie systemu (rozumianego jako jednostka-człowiek albo zbiór danych) z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Tyle mówi definicja naukowa. W codziennym życiu algorytmem może być przygotowanie sałatki według przepisu albo dojście z domu do pracy powtarzalną trasą. Jednak, jak pokazał raport instytutu AI Now z końca 2019 roku, algorytmy komputerowe to nie tylko rozwiązania towarzyszące nam każdego dnia, ale również jeden z elementów kreujących rzeczywistość w coraz bardziej inteligentny sposób. Badanie wykazało bowiem, że algorytmy nie są bezstronne. A w końcu jednym z wyznaczników inteligencji jest nie tylko zdolność rozwiązywania problemów (co technologia już posiada), ale też umiejętność twórczego, nie tylko mechanicznego, przetwarzania informacji, tworzenia nowych pojęć, ich nieoczekiwanych połączeń i adaptowania się do środowiska. Algorytmy stoją u podstaw uczenia maszynowego, a to w dużej mierze tworzy otaczającą nas coraz szczelniej technologię.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego papież Franciszek interesuje się sztuczną inteligencją?

Chociaż większość teologów nie zwraca na to uwagi, niektórzy technologowie są przekonani, że sztuczna inteligencja jest na nieuchronnej drodze do autonomii. To, jak daleko ta autonomia się posunie, zależy od wielu czynników. Bez wątpienia rodzi również wiele pytań dla chrześcijaństwa, a także religii w ogóle. W rzeczywistości SI może być największym wyzwaniem dla teologii chrześcijańskiej od czasów Charlesa Darwina i jego „O pochodzeniu gatunków”. Autonomiczna technologia przewartościuje naszą antropologię, rolę człowieka w środowisku naturalnym i hierarchię społeczną.

– Spędzamy wiele czasu, studiując historię, która – mówiąc szczerze – jest głównie historią głupoty, zamiast zastanawiać się nad przyszłością inteligencji – powiedział w wywiadzie dla BBC w 2014 roku Stephen Hawking. Pomimo szans, jakie niesie rozwój SI, niektórzy są głęboko zaniepokojeni czasem, w którym maszyny mogą stać się w pełni świadomymi, racjonalnymi istotami z emocjami, świadomością i samoświadomością. – Rozwój pełnej sztucznej inteligencji może oznaczać koniec rasy ludzkiej. Gdy ludzie rozwiną sztuczną inteligencję, zaczną działać samodzielnie i przeprojektowywać się w coraz większym tempie. Ludzie ograniczeni powolną ewolucją biologiczną nie będą mogli konkurować i zostaną zastąpieni – stwierdził w tym samym wywiadzie dla BBC Hawking.

Reklama

Choć nie wszyscy mają tak apokaliptyczne spojrzenie, większość naukowców jest przekonana, że autonomizacja technologii jest nieuchronną przyszłością. Ale możliwość jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi, nawet jeśli jest niewielka, jest na tyle realna, że niektórzy opowiadają się za środkami ostrożności. Ponad 8000 osób, w tym Hawking, Noam Chomsky i Elon Musk, podpisało list otwarty ostrzegający przed potencjalnymi „pułapkami” rozwoju sztucznej inteligencji. Ryan Calo, profesor prawa na Uniwersytecie Waszyngtońskim, opowiada się za utworzeniem Federalnej Komisji Robotyki w celu monitorowania i regulowania rozwoju, aby nie wprowadzać innowacji w sposób nieodpowiedzialny. Obawy dotyczą głównie ekonomii, sprawowania władzy i etyki, istnieje także „duchowy wymiar tego, co tworzymy”. – Jeśli stworzysz rzeczy, które same myślą, może dojść do poważnych zakłóceń teologicznych – twierdzi Kelly. Weźmy na przykład duszę. W naszej wierze to element wyjątkowo ludzki, wewnętrzny i wieczny. Od czasu Soboru Watykańskiego II zaś kładzie się większy nacisk na relacje między duszą a ciałem, tworzące osobę ludzką. Pojęcie to wywodzi się z Księgi Rodzaju (Rdz 1, 27), w której Bóg „Stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę”. W tej historii Bóg tworzy Adama, pierwszego człowieka, z pyłu i tchnie życie w jego nozdrza, aby dosłownie „stał się żywą duszą”. Chrześcijanie wierzą, że wszyscy ludzie od tamtego czasu podobnie posiadają obraz i duszę Boga.

Algorytmy i technologię uda się ochrzcić wyłącznie wówczas, kiedy będziemy tak samo dobrymi katolikami w świecie rzeczywistym jak i w Internecie.

Reklama

Chcąc podążać za tym tokiem rozumowania, wyzwania teologiczne są ogromne. Jeśli sztucznie inteligentne maszyny mają duszę, czy byłyby w stanie nawiązać relację z Bogiem? Biblia uczy, że śmierć Jezusa odkupiła „wszystko” w stworzeniu – od mrówek do księgowych – i umożliwiła pojednanie z Bogiem. Czy więc Jezus umarł za wszystkie istoty inteligentne?

To pytania tak trudne, że może warto zacząć od elementów podstawowych: algorytmów, tworzących sztuczną inteligencję. We wspomnianym raporcie instytutu AI Now badacze przekonują, powołując się na przykłady rasizmu czy uprzedzeń klasowych algorytmów, że to dane wejściowe – ich różnorodność czy stopień uprzedzeń ich twórców determinują, jaki będzie będzie pożądany stan końcowy. Jeśli więc chrzest uznajemy za sakrament wprowadzający człowieka w podwoje wiary, to od etyki tworzenia algorytmów i tego, jakimi danymi będziemy je karmić, zależy więcej niż może się wydawać. A kto i jak karmi algorytmy w Sieci? Każdy z nas. Okazuje się więc, że algorytmy i technologię uda się ochrzcić wyłącznie wówczas, kiedy będziemy tak samo dobrymi katolikami w świecie rzeczywistym jak i w Internecie.


Pierwsza data publikacji: 20.07.2020

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę