Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Jak wyglądał dom Joachima i Anny? Niezwykła historia Domku Matki Bożej

Loreto to włoskie miasteczko, do którego w średniowieczu przeniesiono autentyczny dom rodzinny Maryi z Nazaretu. Poznajcie historię Domku Maryi!

Reklama

Rodzinny dom Maryi

To niezwykłe sanktuarium Maryjne, bowiem nie czci się tu przede wszystkim wizerunku Matki Bożej, ale… jej rodzinny dom, podobno ten sam, w którym Niepokalana przyszła na świat i przeżyła spotkanie z Archaniołem. Legenda opowiada tę historię bardzo prosto. Otóż w średniowieczu, z powodu muzułmańskich podbojów Ziemi Świętej, dom Maryi miał być w cudowny sposób przeniesiony z Nazaretu do włoskiej wsi na wybrzeżu Adriatyku. Za niebiańskim transportem gabarytowej relikwii mieli zaś stać zwyczajnie aniołowie. 

Badacze historii Domku Maryi, znajdującego się dziś we włoskim Loreto opowiadają ją jednak bardziej przekonująco dla współczesnych racjonalnych umysłów. Aniołami jest w niej bogata rodzina Angelich, zaś cudowny transport polegał w istocie na rozebraniu i rekonstrukcji w nowym miejscu domostwa, w którym według tradycji wychowywała się Maryja. Ale po kolei.

Jak wyglądał dom Joachima i Anny?

W czasach Miriam z Nazaretu ludzie w Ziemi Świętej mieszkali przede wszystkim w skalnych grotach, przekształcanych na niewielkie domki. Czasem dobudowywali do nich dodatkowe pokoje, tak by rodzina i zwierzęta mogły się jakoś schronić w zimne noce. Tak też podobno było w przypadku rodzinnej „posiadłości” Joachima i Anny, którą miała po powrocie z Egiptu odziedziczyć też Święta Rodzina. 

Reklama

Skąd w ogóle jednak wiemy, który to dom? Od pierwszych chrześcijan. Już uczniowie Pana Jezusa darzyli ten Domek czcią, wiedząc, Kto w nim mieszkał. Dzięki niepozornemu wyglądowi przetrwał rzymskie niszczenie budowli w Palestynie i dotrwał aż do czasów św. Konstantyna. Wtedy to jego matka, św. Helena zaczęła pielgrzymować po Ziemi Świętej zabezpieczając przed ruiną i niepamięcią ważne dla chrześcijan miejsca. Domek Maryi kazała obudować pokaźną bazyliką, co uratowało go od zniszczenia zarówno wskutek wojen, jak i zwykłych czynników niszczycielskich

Domek Maryi a Litania Loretańska

Gdy w XIII w. krzyżowcy zaczęli ratować spod panowania muzułmańskiego kolejne relikwie swojej wiary, zadbali także o ten Domek. Dzięki pokaźnej dotacji ze strony rodziny Angelich z Włoch udało się domek precyzyjnie rozebrać, opisując każdą część i przewieźć przez Chorwację na wschodnie wybrzeże Włoch. Tam w miejscowości Loreto pieczołowicie domek odbudowano. Prace rekonstrukcyjne zaś zakończyły się dokładnie 10 grudnia 1294 r. Data wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Loreto została przesunięta jeden dzień później z uwagi na wcześniej obchodzony już 10 grudnia dzień św. Grzegorza III. Na przenosiny budowli ma wskazywać stan zaprawy w kamieniach, badany już współcześnie. 

W nowej, włoskiej ojczyźnie nazaretański Domek również otoczono pokaźną bazyliką. Modlitwy do Maryi i jej kolejne wezwania powtarzane w tym miejscu przekształciły się zaś w ciągu wieków w Litanię zwaną przez nas Loretańską. 

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę