Nasze projekty
Fot. tangahouse.org

Od wykluczenia do bezpieczeństwa i miłości. Dom dla Młodzieży z Albinizmem „TANGA”

W swojej kulturze są narażeni na bandyckie ataki ze względu na ideologię mówiącą o tym, że część ciała osoby z albinizmem użyta do rytów szamańskich może uczynić kogoś bogatym. Wykluczeni i narażeni na niebezpieczeństwo, znaleźli schronienie w domu dla Młodzieży z Albinizmem „TANGA”, w którym czują się bezpiecznie, są akceptowani i otoczeni miłością.

Reklama

Albinizm – wykluczenie i zagrożenie życia

Albinizm jest defektem polegającym na braku pigmentu (barwnika) w oczach, skórze oraz włosach, którym jest melanina. W słonecznym klimacie afrykańskim oraz tanzańskim kontekście kulturowo-społecznym już od narodzin są oni narażeni na szereg niebezpieczeństw – szczególnie ci zamieszkujący Region wokół Jeziora Wiktorii.

U niektórych Tanzańczyków wciąż zakorzeniona jest ideologia mówiąca, że część ciała albinosa użyta do rytów szamańskich może uczynić kogoś bogatym czy też pomóc osiągnąć życiowy sukces. W te przesądy wierzą nie tylko niektórzy niepiśmienni i biedni rolnicy, lecz także wykształceni i bardzo dobrze sytuowani ludzie. Wiele osób z albinizmem padło ofiarami bandyckich ataków mających na celu zdobycie części ciała, w wyniku których zostali okaleczeni bądź nawet stracili życie.

Albinizm jest także groźny z medycznego punktu widzenia – osoby posiadające ten defekt zmagają się z bardzo słabym wzrokiem, problemami stomatologicznymi, a przede wszystkim zabójczym rakiem skóry.

Reklama

Tanga – bezpieczny dom pełen rodzinnego ciepła

Misjonarze należący do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, którzy od lat posługują w Regionie Jeziora Wiktorii, zauważyli ogromną potrzebę zaopiekowania się właśnie tą zmarginalizowaną i prześladowaną społecznością. Postanowili wybudować dom dla młodzieży z albinizmem – miejsce, w którym czuliby się bezpiecznie, by byli w nim akceptowani, kochani oraz by mogli dojrzewać, wzrastać i spełniać swoje marzenia w otoczeniu domowego ciepła. Tak zrodził się projekt Domu dla Młodzieży z Albinizmem „TANGA”. co w języku swahili oznacza „Żagiel”.

Dzięki życzliwości ludzi z całego świata dom rozpoczął swoją działalność w styczniu 2020 roku. Dom przede wszystkim przygotowuje młodzież z albinizmem do wzięcia życia w swoje ręce. Sama nazwa jakby tłumaczy rolę i cel Domu: jest żaglem łodzi ich życia. Młodzież tworząca z opiekunami rodzinę tego domu uczęszczają do dobrych okolicznych szkół średnich. Są też objęte specjalistyczną opieką medyczną, w szczególności wzroku i skóry.

Dom to ludzie!

Dom jest usytuowany na przepięknym skalistym wzgórzu w dzielnicy Bwiru w Mwanzie. Obecnie zamieszkuje go czternaścioro młodych osób, a docelowo ma w nim zamieszkać piętnaścioro, przede wszystkim z albinizmem, ale też być może inne najbardziej poszkodowane, marginalizowane i potrzebujące pomocy osoby. 

Reklama

Wśród nich jest Kabula Masanja, która oprócz pracy zawodowej chce zajmować się muzyką. Asha Ramadhani chciałaby zbudować piękny i duży dom i mieć rodzinę. Ngasa Daudi marzy o tym, by zostać muzykiem. TatuMoses uczy się by zostć inżynierem. Simon Shukuru marzy o tym, by być biznesmenem. Agnes Sagaika chciałaby podróżować do innych krajów, zobaczyć różnorodne miejsca. Martin Charles chce zostać świetnym piłkarzem. Regina Nijile myśli o byciu prawnikiem. NasryVicent dąży do tego, by zarządzać przedsiębiorstwem, szpitalem albo hotelem. Matekele Bigambo chciałby pojechać do Parku Narodowego Serengeti, a Nyakahoja Mafuru chce w przyszłości wspierać rodzinę. Więcej informacji o nich można znaleźć na stronie tangahouse.org. Warto wspomnieć, że ostatnio w Tandze pojawiło się troje nowych mieszkańców: Tereska, Kabula, Sylvester.

W działalność domu zaangażowanych jest kilka osób: ks. Janusz Machota SMA, s. Amelia i s. Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej oraz Kasia Jurdziak, misjonarka świecka SMA.

Ksiądz Janusz, doświadczony misjonarz, od 17 lat posługuje w Tanzanii. Dzięki długoletniej pracy w tym kraju, w domu dobrze sprawdza się w roli osoby nadzorującej różne prace, takie jak budowa domu, drogi czy ogrodzenia. Dzięki znajomości lokalnej społeczności, języka i kultury pomaga także przy współpracy z lokalnymi władzami. Siostra Amelia dba o dobrą organizację Domu, swoją wiedzą i pasją matematyczną bardzo chętnie dzieli się z młodzieżą w Tanga House, jak również douczając dzieci i młodzież z okolicy, a nawet na innych misjach SMA. Siostra Barbara z wykształcenia jest wszechstronnym pedagogiem: kształcenie zintegrowane, pedagogika z plastyką, język angielski i teologia. Doskonale odnajduje się w relacjach dziećmi od przedszkola do szkoły średniej. Spędza dużo czasu z dziećmi, nie tylko z Domu Tanga, ale też z naszymi sąsiadami, dla których przygotowuje różnorodne gry i zabawy, również edukacyjne. Kasia jest świecką osobą – z wykształcenia project manager, która na jakiś czas zdecydowała się uciec z korporacji i realizować trochę inne projekty w Tanzanii.

Reklama

Ta Rodzina potrzebuje naszego wsparcia

“Jesteśmy zwykłą rodziną i zwykłym domem z niezwykłymi dziećmi. Każda pomoc jest dla nas ogromnym wsparciem i pozwala nam na zapewnienie tego, czego potrzeba każdemu dziecku gdy zaczyna budować swoją przyszłość” – mówią sami o sobie.

Dom potrzebuje specjalnej ochrony, zapewnienia wyżywienia i odpowiednich warunków mieszkaniowych. To także konieczność zakupu pomocy naukowych, ubrań, zapewnienie dojazdu młodzieży do szkoły, opłacenie bieżących potrzeb medycznych i stomatologicznych, opłacenie wynagrodzenia dla kucharek, stróżów, kierowcy oraz innych potrzeb materialnych, z którymi mierzą się w codziennym funkcjonowaniu Domu.

Dom dla Młodzieży z Albinizmem „TANGA” można wesprzeć odwiedzając ich stronę internetową i wpłacając datek TUTAJ.

mat.prasowe,zś/Stacja7


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę