Nasze projekty
Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Alexander Milo/Unsplash

Oazowicz, który zginął niosąc pomoc rannej koleżance. Od tragedii pod Mont Blanc mija 15 lat

Kuba miał 23 lata. Należał do Ruchu Światło-Życie, angażował się w życie Kościoła. W lipcu 2007 roku zginął pod Mont Blanc niosąc pomoc swojej koleżance. Co roku bliscy Kuby i jego towarzysze wyprawy na Mont Blanc gromadzą się na wspólnej modlitwie na Wiktorówkach.

Reklama

Tragiczna wyprawa i symboliczny, biały czekan

Kuba Marek miał zaledwie 23 lata. Zginął niosąc pomoc rannej koleżance w czasie wyprawy pod Mont Blanc w lipcu 2007 r. Na jego grobie na nowotarskim cmentarzu jest wbity biały czekan, a co roku na Wszystkich Świętych koledzy studenci z krakowskich uczelni składają świeżą wiązankę kwiatów.

Kuba Marek należał do Ruchu Światło-Życie przy swojej rodzinnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

ZOBACZ: “Każdy ma do pokonania swój Everest”. Nieprzewidywalna jak góry historia Wandy Rutkiewicz

Reklama

Modlitwa za tych, którzy zginęli w górach

Co roku bliscy Kuby i jego towarzyszy wyprawy na Mont Blanc gromadzą się w sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach. Pierwszym punktem spotkania jest Msza św. To jest zawsze najważniejsze i najcenniejsze, że przychodzicie i w ten sposób o nich pamiętacie, o Kubie, Ani i drugim Kubie. Tu, w górach z modlitwą! – mówił dominikanin o. Jerzy Latwiec, który przewodniczył Mszy św.

CZYTAJ: Matka Boża Królowa Tatr. Orędowniczka górali i turystów

Zakonnik poprowadził też modlitwę przy tablicy pamiątkowej poświęconej młodym ludziom, którzy zginęli pod Mont Blanc. Tablica upamiętniająca Jakuba Marka i jego towarzyszy wyprawy – Annę Pasek i Jakuba Stanowskiego zawisła na kamiennym murze przy kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Na tablicach są nazwiska tych, którzy w górach zginęli albo góry kochali.

Reklama
Tablica na Wiktorówkach upamiętniająca uczestników wyprawy | Fot. wiktorowki.dominikanie.pl

Ojcowie dominikanie, którzy duszpasterzują na Wiktorówkach zapraszają na nawiedzenia sanktuarium Królowej Tatr w czasie wakacyjnego wędrowania po szlakach. Przypominają, że w niedziele Msze święte w kaplicy na Wiktorówkach odprawiane są w następujących godzinach: 9.00, 11.00, 13.00, 17.00. Dodatkowo w lipcu i w sierpniu Eucharystie sprawowane są także w tatrzańskich schroniskach: 18.00 Włosienica (pawilon), 19.00 Roztoka i Pięć Stawów, 21.00 Morskie Oko.

zś,KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę