Nasze projekty
fot. Pexels

5 stereotypów, z jakimi na co dzień mierzą się osoby Głuche

Osoby niesłyszące, bądź niedosłyszące w Polsce stanowią naprawdę dużą grupę społeczeństwa – to nawet 900 tys. osób! Codziennie zmagają się z krzywdzącymi stereotypami, które utrudniają zrozumienie ich potrzeb oraz zaburzają akceptację. Dlaczego nie powinno się używać określenia “głuchoniemy”? Czy Głusi potrafią czytać słowa z ruchu ust? Przeczytajcie!

Reklama

W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. To dobra okazja do zwrócenia uwagi na problemy osób niesłyszących, bliższego poznania ich kultury oraz rozpoczęcia nauki języka migowego. To także szansa na rozprawienie się z najpopularniejszymi mitami na temat społeczności Głuchych. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Mit 1. Istnieje uniwersalny język migowy na całym świecie

Choć czasami kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą, nie dzieje się to w tym przypadku. Tak jak język foniczny, język migowy zależny jest od danego państwa. Co więcej, w krajach, w których używany jest ten sam język mówiony, niejednokrotnie występują odmienne języki migane! Przykładem jest amerykański język migowy (ASL) oraz brytyjski język migowy (BSL) używany w Wielkiej Brytanii.

Dla wielu słyszących zdaje się to zbędnym utrudnieniem, jednak patrząc na język z szerszej perspektywy zrozumiemy, że jest on częścią kultury narodowej danej społeczności. Dlatego warto zapamiętać: pierwszym językiem osób niesłyszących w Polsce jest polski język migowy – PJM, i to właśnie jego powinniśmy uczyć się, chcąc swobodnie komunikować się z Głuchymi.

Reklama
Reklama

Mit 2. Wszyscy Głusi potrafią czytać z ruchu ust

Nie jest to prawdą, tak samo jak to, że każdy niesłyszący umie posługiwać się językiem migowym. Społeczność Głuchych jest zróżnicowana, co wynika m.in. z dostępu do edukacji i kontaktu z innymi niesłyszącymi. Istnieje szereg czynników, które mogą ułatwić Głuchym odczytywanie z ruchu ust. Należą do nich: odpowiednia odległość rozmówców, ich liczba, oświetlenie twarzy i brak czynników rozpraszających. Nieprawdą jest jednak przekonanie, że dzięki wyraźnemu mówieniu, nasz niesłyszący rozmówca będzie w stanie zrozumieć wszystko co do niego mówimy. 

Dzięki użyciu nowoczesnej technologii, łatwo jednak przełamać barierę komunikacyjną. Chcąc porozmawiać z Głuchym można użyć klasycznej kartki papieru, smartphona, a nawet istniejących już internetowych korpusowych słowników języka migowego. Za ich pomocą możemy samodzielnie nauczyć się podstawowych znaków, a tym samym porozmawiać z niesłyszącymi na proste tematy. Niektórzy Głusi korzystają także z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych – dzięki nim mogą w większym stopniu zrozumieć mowę foniczną. Jeśli zapragniemy jednak nauczyć się PJM i opanować jego odmienną gramatykę, warto zapisać się na kurs. Ważne by był on prowadzony przez Głuchego lektora, który jako natywny użytkownik języka, nauczy go nas najlepiej. 

Mit 3. Głuchy czyli Głuchoniemy

Warto zapamiętać raz na zawsze: mówimy Głuchy, nie głuchoniemy! Przymiotnik „niemy” sugerowałby brak możliwości komunikowania się przez osoby niesłyszące, a przecież nie dość, że potrafią oni się komunikować, to – jak wspominałam w 1 punkcie – posiadają własny język (w Polsce jest to PJM).

Reklama
Reklama

Głuchych należy traktować w danym kraju tak, jak inne mniejszości językowo-kulturowe, z pełnym zachowaniem ich praw i obowiązków. A czemu Głusi przez duże „G”? Używamy tego określenia do opisywania osób utożsamiających się z Kulturą Głuchych i świadomie biorących udział w jej tworzeniu. O takiej społeczności mówimy z szacunkiem, a jej nazwę zapisujemy wielką literą, podobnie jak grupę Ślązaków, Łemków i Kaszubów.

Mit 4. Głusi nie rozumieją co to muzyka

Ba, rozumieją, interpretują, a nawet ją tworzą! W końcu muzyka to nie tylko dźwięki, ale także fale, drgania i przede wszystkim emocje. Przeprowadzone zostały badania, na podstawie których można wnioskować, że niesłyszący są zdolni do poprawnego zinterpretowania nastroju danego utworu, a także jego prawidłowego rozpoznania po wcześniejszym zapoznaniu się. To dowód na to, że odczuwanie wibracji muzycznych możliwe jest przez każdego, niezależnie od możliwości słuchowych.

Głusi podejmują się także prób artystycznej interpretacji muzyki i tłumaczenia jej na języki migowe, starając się tym samym zaznaczać swoją obecność w szeroko pojętej popkulturze. Poprzez popularyzowanie swojej Kultury stają się nie tylko zauważani, ale także „słyszani”. 

Reklama

Mit 5. Głu(p)si

Ograniczenia, z którymi spotykają się osoby niesłyszące na co dzień, wynikają wyłącznie z braku możliwości odpowiedniej komunikacji, nie mniejszych zdolności poznawczych czy stopnia inteligencji! Głusi i niedosłyszący funkcjonują w społeczeństwie na takich samych warunkach jak ich słyszący rówieśnicy. Potrzebują jednak do tego odpowiednich warunków. My, słyszący możemy próbować nauczyć się języka migowego, nie każdy Głuchy może jednak opanować język polski. Pamiętajmy o tym!

Międzynarodowy Dzień Głuchych został uchwalony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych. Szacunkowo, w Polsce około 900 tysięcy osób ma poważny uszczerbek słuchu, a około 500 tysięcy całkowicie nie słyszy. Zdecydowana większość niesłyszących jest społecznie wykluczona i mimo polskiego obywatelstwa, nie ma łatwego dostępu do informacji publicznych i innych aspektów codziennego funkcjonowania w Polsce. Międzynarodowy Dzień Głuchych jest zwieńczeniem Międzynarodowego Tygodnia Głuchych.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę