Ennio Morricone. Kompozytor z misją
6 lipca w Rzymie zmarł Ennio Morricone, światowej sławy włoski kompozytor i dyrygent. Obok muzyki filmowej komponował dzieła o charakterze sakralnym m, in. mszę "Missa Papae Francisci", którą zadedykował papieżowi Franciszkowi, kantatę pt. "Pieśń o Bogu ukrytym" opartą na tekstach poetyckich i fragmentach nauczania Jana Pawła II oraz hymn na Jubileusz Roku 2000. Niejednokrotnie wyznawał, że jest człowiekiem wierzącym i praktykującym katolikiem.
Polub nas na Facebooku!
Morricone jest znany przede wszystkim z muzyki do licznych filmów, takich jak np. „Pewnego razu w Ameryce”, “Misja”, “Kino Paradiso”, “Zawodowiec”, “Django”, czy „Nienawistna ósemka”. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2007 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości, a w 2016 roku tę samą statuetkę za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka”. W 2019 r. otrzymał Złoty Medal Pontyfikatu papieża Franciszka.
Ennio Morricone dwukrotnie koncertował w Polsce: w 2007 i 2012 r. We wrześniu 2012 r. został wyróżniony medalem Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”, który odebrał podczas targów „SacroExpo” w Kielcach. Otrzymał go „za geniusz tworzenia kameralności, nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat”.
Podczas gali połączonej z koncertem pt. „Między niebem a ziemią” z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi, maestro Morricone mówił o inspiracjach osobą i nauczaniem Jana Pawła II, o filmach dedykowanych Karolowi Wojtyle i Janowi Pawłowi II, które ilustrował muzycznie.
„Pracując nad muzyką filmową odkryłem polskiego papieża i cierpienia, jakie wraz z nim przeżył naród polski” – zauważył Morricone, który skomponował muzykę do dwuodcinkowego fabularnego filmu telewizyjnego “Karol – człowiek, który został papieżem”. Film powstał w 2005 roku według scenariusza na podstawie książki “Storia di Karol” Gian Franco Svidercoschiego, znanego watykanisty polskiego pochodzenia.
Z kolei w czerwcu 2007 r. kompozytor wystąpił w Krakowie z nadzwyczajnym koncertem oratoryjnym “Pieśń o Bogu ukrytym”, który uświetniał obchody 750-lecia lokacji miasta. Kantata pt. “Pieśń o Bogu ukrytym”, jest oparta na 19 tekstach poetyckich i fragmentach nauczania Jana Pawła II, m.in. homilii wygłoszonej w kościele św. Jana na Lateranie, przemówienia do młodzieży w Paryżu, słów skierowanych w Rzymie do europejskich intelektualistów. Sama “Pieśń o Bogu ukrytym” to tytuł utworu Karola Wojtyły z 1944 roku. Prawykonanie kantaty odbyło się 3 marca 2007 r. w Auditorium Conciliazione w pobliżu Watykanu.
Morricone skomponował także jedną mszę – “Missa Papae Francisci”, którą zadedykował papieżowi Franciszkowi. Jej prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2015 w kościele księży jezuitów Del Gesu w centrum Rzymu.
Morricone skomponował także hymn na Jubileusz Roku 2000. Pierwsze wykonanie utworu odbyło się w lipcu 1999 r. Odpowiadając na pytanie, co skłoniło go do napisania tego dzieła, Morricone powiedział: “Sacrum jest wielką inspiracją dla wierzącego muzyka. Co więcej, jest to powrót do przeszłości, gdyż muzyka narodziła się jako dialog z Bogiem”.
Wśród filmów, do których tworzył muzykę, można znaleźć wiele dzieł o tematyce religijnej. Oprócz wspomnianej wcześniej filmowej biografii Karola Wojtyły i – najbardziej znanego w jego dorobku – filmu “Misja”, są także filmy biograficzne – “Dobry papież” o św. Janie XXIII, “Maria Goretti”, “Ojciec Pio: Między niebem a ziemią”, a także obrazy poświęcone postaciom biblijnym – królowej Esterze, Dawidowi, Mojżeszowi czy Abrahamowi.
ah, KAI, filmweb/Stacja7