Nasze projekty

Ars Celebrandi – warsztaty liturgii przedsoborowej

W niedzielę w Licheniu zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi. Warto wiedzieć, że takie wydarzenie odbywa się w polskim Kościele!

Reklama

W niedzielę w największym w Polsce sanktuarium maryjnym w Licheniu zakończyły się ogólnopolskie warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Patronat nad wydarzeniem objął biskup włocławski Wiesław Mering.

Z różnych zakątków Polski, a także z Czech, Litwy, Łotwy i Francji przyjechało prawie 150 osób, w tym ok. 30 księży.

 

Reklama

Warsztaty Ars Celebrandi stanowią odpowiedź na zachętę Benedykta XVI z Sumorum Pontificum, żebyśmy „zachowali i chronili bogactwa będące owocem wiary i modlitwy Kościoła”.

 

Warsztaty swoim zakresem objęły wszystkie elementy, składające się na piękno liturgii w tradycyjnym rycie rzymskim: kapłani uczą się celebrować i posługiwać do różnych funkcji (diakona, subdiakona i prezbitera asystenta), ministranci służyć (na rozmaitych stopniach zaawansowania), a uczestnicy schól śpiewać.

Reklama

Muzyczną część warsztatów prowadzą Joanna Orzeł, Magdalena Krzywda-Krzysteczko, Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski (chorał gregoriański) oraz Paweł Bębenek (polifonia barokowa).

Oddolną inicjatywą uczestniczek warsztatów była nauka wykonywania koronek sieciowych.

 

Reklama

Najważniejszym punktem każdego dnia są codzienne celebracje Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, we wszystkich trzech podstawowych typach celebracji tj. Msza uroczysta – Missa solemnis (z asystą diakona i subdiakona), Msza śpiewana – Missa cantata (ze śpiewem i okadzeniami) oraz Msza recytowana – Missa lecta. W jednej z porannych Mszy recytowanych wierni uczestniczą, śpiewając polskie tradycyjne pieśni nabożne. Porządek codziennego dnia wyznaczają poszczególne godziny kanoniczne, które w wybrane dni są sprawowane na sposób uroczysty.

 

We wtorek, w święto Matki Bożej Częstochowskiej, po Mszy solennej miała miejsce procesja odpustowa.

Środa była dniem pokutnym, poświęconym przede wszystkim modlitwie za zmarłych. Celebrowana była uroczysta Msza św. requiem za papieża Sykstusa V.

 

Codziennie celebrowane są również Msze w rycie dominikańskim. W środę uczestniczyliśmy we Mszy śpiewanej, podczas której chorał prowadziła schola żeńska.

Szczególnie ważnym i wyjątkowym wydarzeniem była celebrowana w czwartek Msza solenna. Odprawiana była w Polsce trzeci raz, odkąd dominikanie po soborze za swój ryt przyjęli nową liturgię Pawła VI. Funkcję diakona pełnił podczas niej o. Henri-Marie Favelin z Bractwa św. Wincentego Ferreriusza, który przyjechał z Chemere-le-Roi (Francja). Śpiew prowadziła schola męska, prowadzona przez wybitnego znawcę dominikańskiego chorału, Marcina Bornusa-Szczycińskiego oraz Roberta Pożarskiego.

 

W piątek w bazylice Matki Bożej Licheńskiej swoją Mszę św. prymicyjną odprawił ks. Piotr Wulgaris. Była to celebra solenna z diakonem, subdiakonem i prezbiterem asystentem. Polifoniczne części stałe mszy Orlanda di Lasso zaśpiewała schola prowadzona przez Pawła Bębenka.

 

Wszystkie Msze św. śpiewane wzbogacił grą organową Robert Hugo, wybitny muzyk, organista kościoła akademickiego pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze, szef założonego przez siebie zespołu Capella Regia Praha, z którym koncertuje po całej Europie i za oceanem.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa wieczorne wykłady. Jeden z nich dotyczył pobożności ludowej, a drugi obecności wschodnich obrządków kościelnych w Polsce.

 

Organizatorami warsztatów są księża oraz wierni działający w diecezjalnych duszpasterstwach i środowiskach tradycji łacińskiej w Polsce przy współpracy wspólnot, fundacji i organizacji zrzeszających wiernych przywiązanych do tradycyjnej formy liturgii. Oficjalny patronat nad wydarzeniem objęła Federacja Una Voce Polonia.

 

 

Więcej informacji na stronie ArsCelebrandi.pl

 

Więcej zdjęć z wydarzenia na Facebooku

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę