Nasze projekty
Facebook/Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

5 polskich muzeów, które musisz zobaczyć

Otwierają się muzea, teatry, kina - czas, byśmy i my otworzyli się na kulturę! Oto 5 polskich muzeów, które koniecznie trzeba zobaczyć przy najbliższej nadarzającej się okazji.

Reklama

Wadowice. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Wadowickie muzeum to miejsce idealne, by opowiedzieć o Janie Pawle II zwłaszcza tym, dla których jest on już tylko postacią historyczną, a z których najstarsi właśnie wkraczają w dorosłość.

Gdy w 1978 roku krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem, w wadowickim mieszkaniu, w którym spędził dzieciństwo, zakwaterowani byli zwyczajni lokatorzy. Po kilku latach utworzono tam Muzeum, którym przez lata opiekowały się siostry nazaretanki. W 2014 r., po gruntownej przebudowie, zainaugurowano nową ekspozycję, której autorami byli twórcy cieszącej się uznaniem na całym świecie wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego – Barbara i Jarosław Kłaputowie.

Na czterech poziomach budynku pokazano nie tyko życie Karola Wojtyły, ale także ludzi, którzy byli jego mistrzami, przyjaciółmi i uczniami. Centralną częścią wystawy jest mieszkanie,  które wynajmowali Wojtyłowie i w którym w 1920 roku urodził się Karol. Na kuchennym blacie można zobaczyć na przykład używane przez Emilię Wojtyłową porcelanowe naczynia na oliwę, ocet i cukier. I to właśnie przez okno tej kuchni widać słynny słoneczny zegar wymalowany na kościele parafialnym, z podpisem „Czas ucieka wieczność czeka”. Szczególne przedmioty opowiadają o życiu Jana Pawła II, m. in. pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Ojca świętego, a także transparenty, jakie polscy robotnicy przynosili ze sobą na papieskie celebracje w czasach komunizmu.

Reklama

Warszawa, Muzeum Fryderyka Chopina

Jesienią tego roku odbędzie się kolejna, XVIII już edycja Konkursu Chopinowskiego, przełożonego o rok z powodu pandemii. To dobra okazja, żeby lepiej poznać Chopina i jego muzykę.

W 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina w odrestaurowanym zamku Ostrogskich w Warszawie, położonym zaledwie kilka minut pieszo od Krakowskiego Przedmieścia, otwarto muzeum poświęcone życiu i twórczości tego niezwykłego pianisty i kompozytora.

Na wystawie można zobaczyć nie tylko oryginalne rękopisy Chopina, ale także fortepian marki Ignace Pleyel, który należał do kompozytora w ostatnich latach jego życia. Wyjątkową pamiątką jest odlew lewej dłoni Chopina. Najważniejszym eksponatem jest chyba jednak sama muzyka. Zwiedzając muzeum nieustannie otaczają nas kompozycje Chopina, a obok nich – dźwięki XIX-wiecznego Paryża, salonu gdzie Chopin koncertował, natury, która inspirowała Chopina w jego twórczości.

Reklama

Miło nam poinformować, że Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest ponownie otwarte dla zwiedzających od 4 maja‼️ ? W…

Posted by Muzeum Fryderyka Chopina on Tuesday, May 4, 2021

Jasna Góra. Skarbiec jasnogórski

Jasna Góra to miejsce, gdzie wielu Polaków było więcej niż jeden raz. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na Jasnej Górze znajduje się jeden z najcenniejszych zbiorów sztuki sakralnej w Polsce, którego wartość artystyczna i historyczna porównywalna bywa czasem nawet ze skarbcem Katedry na Wawelu.

Z Wałów otaczających dawną twierdzę jasnogórską, wąskie schody prowadzą do Skarbca. Sala wypełniona jest drewnianymi, przeszklonymi gablotami, kryjącymi niezwykłe precjoza, które przez wieki składali tu królowie i królowe, arystokraci, a także kierowani pobożnością zwykli pielgrzymi. Jednym ze skarbów jest złota monstrancja ofiarowana przez króla Zygmunta Starego, a także przedmiot wyjątkowy – kryształowe berło króla Zygmunta Augusta. Darem króla Augusta III Sasa jest komplet ołtarzowy wykonany z miśnieńskiej porcelany: na zestaw składa się m. in. 12 figur Apostołów, a także porcelanowy kielich z umieszczoną we wnętrzu szczerozłotą czaszą. To unikat w skali świata. Oryginalnym wotum dla Matki Bożej jest także welon, który miała na głowie podczas pierwszej komunii świętej św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Reklama

Polskie zbiory sztuki, z powodu licznych grabieży i najazdów obcych wojsk na Rzeczypospolitą, odniosły na przestrzeni dziejów ogromne straty. Skarbiec jasnogórski ocalał niemal nienaruszony, dlatego tym bardziej warto poznać to miejsce.

Biżuteria patriotyczna, wisiorki, sygnety, XIX i XX w. Złote zegarki, Antoniego Patka z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, gen.Józefa Hallera z godłem Polski i Ameryki. Jasna Góra, Skarbiec-Arsenał.

Posted by Kultura i obyczaje w XIX wieku. on Tuesday, August 9, 2016

Wdzydze Kiszewskie. Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszuby, region wyjątkowy z powodu swojej rodzimej kultury, a także języka, mocno przywiązany był do Polski, a Kaszubi wielokrotnie dawali temu wyraz. W okolicy pięknych jezior Pojezierza Kaszubskiego położony jest Kaszubski Park Etnograficzny.

Park to miejsce wyjątkowe, bo jest to jeden z najstarszych istniejących skansenów w Polsce. Inicjatorami powstania miejsca strzegącego kultury kaszubskiej było małżeństwo Gulgowskich, którzy w początkach XX wieku zaczęli zbierać przedmioty związane z tym regionem, tworząc pierwsze muzeum na wolnym powietrzu.

Po wejściu do Parku Etnograficznego zwiedzający dosłownie przenosi się w czasie. Oprócz wiejskich chat – których wnętrze sprawia wrażenie, że mieszkańcy na chwilę gdzieś wyszli – zobaczyć można ponad stuletnią szkołę, zabytkowy, drewniany wiatrak, a nawet XVIII-wieczny kościół, przeniesiony w to miejsce z wsi Swornegacie.

PANKRACY, SERWACY, BONIFACY, TO GROŹNI NA OGRODY CHŁOPACYWokół owych świętych, których dni przypadają na 12, 13 i 14…

Posted by Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny on Wednesday, May 12, 2021

Markowa. Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Pół godziny jazdy samochodem od Rzeszowa, w pobliżu Łańcuta z pałacem Potockich i słynną powozownią, leży wieś Markowa. Przed pięciu laty, w 2016 roku, otwarte tam zostało jedno z najmłodszych polskich muzeów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Nowoczesna bryła budynku nawiązuje kształtem do stojącego niegdyś na jej miejscu domu rodziny Ulmów. Wiktoria i Józef Ulmowie, trudniący się ogrodnictwem, w okresie niemieckiej okupacji ukryli w swoim gospodarstwie kilkoro Żydów, których wspierali i żywili przez dwa lata. W 1944 r. wszyscy zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów. Wraz z rodzicami zginęło także sześcioro ich dzieci, a także siódme, które znajdowało się jeszcze wtedy w łonie matki.

Ekspozycja opowiada niezwykłe historie ukrywających i ukrywanych na terenie całej okupowanej Polski. Pozwala zrozumieć, że decyzja o pomocy była aktem heroicznym, za który w każdej chwili groziła śmierć nie tylko świadczącemu ją, ale także jego bliskim. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów i innych męczenników II wojny światowej.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę