Nasze projekty

Smok. Odwieczny wróg, który przegrał z Bogiem

W Apokalipsie św. Jana smok to odwieczny przeciwnik Boga i człowieka

Reklama

Smoki zamieszkują nie tylko bajki. W Kronikach Narni C.S. Lewisa w smoka zamienia się jeden z bohaterów, a w Hobbicie J.R. Tolkiena smok to demoniczna postać terroryzująca ludzi, zamieszkująca górę i zazdrośnie strzegąca zgromadzonych tam skarbów. Smoki pojawiają się także w Biblii i nigdy nie wróżą nic dobrego.

W Starym Testamencie wyobrażają one nieprzyjaciół Boga i siły chaosu, ujarzmione przez Pana w dziele stworzenia (Hi 7,12; Ps 74,13; Iz 51,9). Biblia hebrajska wyobrażała sobie smoka jako wijącego się węża, zamieszkującego głębiny wód. Może się tu skrywać nawiązanie do mezopotamskich mitów o pokonanej bogini oceanów, Tiamat, oraz do egipskiego węża Apofisa, czającego się, by śmiertelnie zranić boskie słońce, boga Ra.

William Blake, Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce
William Blake, Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce

Wielki przegrany

Smok to także obraz nieprzyjaciół Izraela (Iz 51,34). Nic dziwnego, że właśnie smok pojawia się w Apokalipsie jako odwieczny przeciwnik Boga i człowieka. Staje naprzeciw Niewiasty, żeby pożreć jej Syna (Ap 12,3-4), a gdy zostaje pokonany przez archanioła Michała i strącony na ziemię (Ap 12,7-9), kontynuuje tu walkę z rodzajem ludzkim. Smok jest śmiertelnie groźny dla tych, którzy nie należą do Baranka, których może pociągnąć za sobą w otchłań potępienia.

Reklama

Dla wszystkich dzieci Boga jest tylko pokonanym stworzeniem. Wie, że ma już mało czasu. Przegrał swoją bitwę z Mesjaszem, ustępuje przed Krzyżem i Zmartwychwstaniem Chrystusa, a jego koniec został już ogłoszony (Ap 12,10). Skończy w jeziorze siarki i ognia, do którego strącona zostanie także śmierć (Ap 20,14). To nie zwykła bajka o smoku, lecz finał historii naszego ludzkiego świata, w której Szatan został już pokonany i czeka na swój ostateczny sąd. My, stojący po stronie Baranka, już teraz możemy nazwać się zwycięzcami.

Straszne Rekolekcje to dopiero początek…

 

 

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę