Nasze projekty

Scena 30: Królować będziemy

Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy

Reklama

Scena z życia Maryi:

Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, z Nim też królować będziemy.

(2 Tm 2,11–12)

Scena z życia Jadwigi:

Każdy, kto się z nią spotkał, nie miał wątpliwości, że przebywa w towarzystwie kogoś wielkiego formatu, osoby świętej. Po pierwszym spotkaniu pozostawiała w człowieku tę pewność, że jej portrety będą zdobiły ołtarze. Jej uroda była zdumiewająca. Poza niespotykanym pięknem biła od niej też siła i odwaga, której zazdrościli jej mężczyźni. 

Reklama

Nie mogła poślubić swojego pierwszego narzeczonego, który też do końca życia nie mógł pogodzić się z tą stratą. Ślub ten jednak wiązałby się z ogromnymi konsekwencjami. Wyszła za mąż za wiele starszego od siebie mężczyznę, którego nie kochała. Jednak pogodziła się z tym i starała się być szczęśliwa. Dlaczego tak zrobiła? Po pierwsze zerwany byłby układ krewski. Wiązałoby się to z nieochrzczeniem Litwy oraz prawdopodobnie powstaniem burzliwego konfliktu między Polską a Litwą. Po drugie nie doszłoby do bitwy pod Grunwaldem, co nie byłoby dobre dla Polski.

Kolejnym skutkiem, źle widzianym w Polsce, byłaby władza germańska, co wiązałoby się z różnymi zależnościami. Polska zostałaby wcielona do Austrii bądź stałaby się jej lennikiem. 

Ta młoda, piękna dziewczyna porzuciła więc wszystkie plany związane z ukochanym i poświęciła swoje życie dla sprawy. Takie miała poczucie odpowiedzialności królowa Polski, nasza Królowa Jadwiga.

Reklama

Sama wiodła życie skromne i pokutnicze, zakrywała nawet czasem twarz, aby nie być zbyt pyszną, przyjmowała mieszczan i chłopów, którzy prosili o łaski. Radość przynosiła jej możliwość wsparcia nauki, uniwersytetów, budowa kościołów i szpitali, opieka nad klasztorami. Kochał ją cały naród.

Zmarła, mając zaledwie 26 lat, wraz z nowo narodzoną córeczką

Zawsze była blisko Boga i stąd pochodziła jej siła i mądrość. Pokorna i cierpliwa. Spokojna i całkowicie oddana woli Bożej, może być wzorem dla wszystkich kobiet.

Reklama

Modlitwa:

Najświętsza Maryjo Panno, nasza Królowo, naucz nas całkowitego oddania się woli Bożej, poświęcenia dla innych. Pomóż uwierzyć, że każda kobieta może być święta i każda może być królową w Królestwie niebieskim. Spraw, by naszą siłą była pokora i cierpliwość, a nagrodą radość królowania z Twoim Synem w niebie.


Scena 29: Tu była, tu jest

Matka Jezusowa, jak w niebie doznaje już chwały co do ciała i duszy, będąc obrazem i początkiem Kościoła mającego osiągnąć pełnię w przyszłym wieku, tak tu na ziemi […] przyświeca Ludowi Bożemu pielgrzymującemu jako znak pewnej nadziei i pociechy      


Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite