Pierwsze majowe z nowymi wezwaniami Litanii Loretańskiej

"Matko nadziei" i "Pomocy migrantów" to nowe wezwania w Litanii Loretańskiej, jakie usłyszymy już niedługo w naszych kościołach. Stolica Apostolska ogłosiła je w czerwcu ubiegłego roku, więc przed nami pierwsze nabożeństwa majowe z nowymi wezwaniami do Matki Bożej.

fot. cathopic.com

20 czerwca 2020 roku Stolica Apostolska ogłosiła dodanie trzech nowych wezwań do Litanii loretańskiej. Kard. Robert Sarah, prefekt prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napisał oficjalną prośbę do episkopatów wszystkich krajów o dołączenie tych wezwań z właściwym tłumaczeniem.

Nowe wezwania lada dzień będą śpiewać wierni w czasie nabożeństw majowych.

Maryja jest drogą do spotkania z Chrystusem

„Niezliczone są tytuły i wezwania, które pobożność chrześcijańska w ciągu dziejów zastrzegła dla Dziewicy Maryi, która jest uprzywilejowaną i pewną drogą do spotkania z Chrystusem. Również w dzisiejszych czasach, naznaczonych niepewnością i zagubieniem, lub Boży wyczuwa potrzebę pobożnego, pełnego miłości i nadziei zwrócenia się ku Niej” – czytamy w Liście Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłanym w czerwcu ub. r. do przewodniczących Konferencji Episkopatów.

Reklama
Reklama

„Mając za zadanie rozeznawać ten zmysł ludu Bożego papież Franciszek postanowił polecić, aby do formularza Litanii Loretańskiej włączyć wezwania „Mater misericordiae”, „Mater spei” i „Solacium Migrantium”. Kongregacja podaje, że pierwsze wezwanie ma być umieszczone po „Matko Kościoła”, drugie po „Matko Łaski Bożej”, zaś trzecie po „Ucieczko grzeszników”.

Warto również zwrócić uwagę, że prośbę o dołączenie nowych wezwań wyraził Papież za pośrednictwem Kongregacji w Światowym Dniu Uchodźcy.

Polskie brzmienie nowych wezwań

Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 zatwierdziła ich polskie tłumaczenie. Wprowadzone wezwania brzmią w języku polskim następująco: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” i „Pociecho migrantów”.

Reklama
Reklama

„Matko miłosierdzia” było wezwaniem już znanym w Kościele w Polsce. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów już w 2015 roku zezwoliła, by w Polsce w Litanii Loretańskiej mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia”. Dotychczas było ono umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”, po dekrecie z czerwca ub. r. będzie ono umieszczone po wezwaniu „Matko Kościoła”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę