Nasze projekty

Franciszek: Bóg nas kocha i chce zawsze wyłącznie naszego dobra

W czasie audiencji Franciszek przytoczył słowa św. Franciszka Salezego, który zachęcał wizytki, aby niczego nie pragnąć, ani niczego nie odmawiać i przyjmować wszystko to, co Bóg nam ześle. "Bóg nas kocha i chce zawsze wyłącznie naszego dobra” – powiedział Franciszek.

fot. print screen Vatican News/YouTube

W swojej katechezie papież nawiązał do postaci św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, ponieważ dziś przypada jego czterechsetna rocznica śmierci. Franciszek przekazał, że właśnie dzisiaj zostaje opublikowany list apostolski upamiętniający tę rocznicę, pod tytułem „Wszystko należy do miłości”.

Przytaczając słowa zawarte w jednym z listów skierowanych do św. Joanny Franciszki de Chantal, papież podkreślił ubóstwo Syna Bożego, który nas zbawia, stając się człowiekiem, ogołociwszy się z chwały i uniżając samego siebie. Tę tajemnicę widzimy w Dzieciątku leżącym w żłobie. Zaznaczył, że ten znak pokazuje nam „styl” Boga, „którym jest bliskość, współczucie i czułość. Poprzez ten swój styl Bóg przyciąga nas do siebie”. Nie bierze nas siłą, nie narzuca nam swojej prawdy i sprawiedliwości. Chce nas pociągnąć z miłością, z czułością – podkreślił Franciszek. Dodał, że nie jest to miłość zaborcza i egoistyczna, lecz jest ona czystym darem, czystą łaską, jest wszystkim i wyłącznie dla nas, dla naszego dobra.

Franciszek zaznaczył, że w żłóbku widzimy ubóstwo, rozumiane jako wyrzeczenie się wszelkiej światowej próżności. Przestrzegł przed sprowadzaniem Bożego Narodzenia do ckliwego, konsumpcyjnego świętowania. Boże Narodzenie to radość i świętowanie, z pewnością, ale w prostocie i surowości – wskazał.

Reklama

Papież przytoczył słowa św. Franciszka Salezego, który zalecał wizytkom, aby niczego nie pragnąć ani niczego nie odmawiać, przyjmując wszystko to, co Bóg nam ześle. Ale uważajmy! Zawsze i tylko z miłości, bo Bóg nas kocha i chce zawsze wyłącznie naszego dobra – podkreślił Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę