Nasze projekty

Abp Szewczuk wręczył papieżowi fragment rosyjskiej miny. W marcu zniszczyła cerkiew w Irpieniu

Franciszek przyjął na audiencji zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp. Światosława Szewczuka. W czasie spotkania duchowny wręczył papieżowi fragment rosyjskiej miny, która zniszczyła fasadę budynku ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej w Irpieniu.

fot. M. Mazur/Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji Jego Świątobliwość Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego (Ukraina) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Audiencja odbyła się w Bibliotece Prywatnej Pałacu Apostolskiego

Franciszek otrzymał fragment rosyjskiej miny

Jak poinformował sekretariat zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Szewczuk wręczył papieżowi fragment rosyjskiej miny, która w marcu zniszczyła fasadę budynku ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej w Irpieniu w pobliżu Kijowa. Przypomniano, że jest to jedno z pierwszych „miast męczenników” dotkniętych rosyjską agresją na Ukrainę. Podobne kawałki min wydobywa się z ciał ukraińskich żołnierzy, cywilów i dzieci, co jest widocznym znakiem zniszczenia i śmierci, jakie wojna przynosi każdego dnia.

Przyjmując abp Szewczuka papież ponownie wyraził swoją bliskość z „męczeńskim narodem ukraińskim”, i zapewnił, że trwa przy narodzie ukraińskim w modlitwie i działaniu. Franciszek zachęcił też arcybiskupa większego i jego duszpasterzy do „ewangelicznej posługi bliskości wobec osób cierpiących, uciskanych przez strach i przemoc wojenną”.

Reklama

Franciszek podkreślił również zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w działania na rzecz położenia kresu agresji i zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju. Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej – powiedział papież – polega również na promowaniu solidarności dla narodu ukraińskiego, a także na udzielaniu wsparcia w działaniach pokojowych.

Abp Szewczuk: chcę wyrazić krzyk Ukraińców

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ze swej strony podkreślił, że chce wyrazić papieżowi krzyk narodu ukraińskiego. Wojna na Ukrainie – powiedział – to wojna kolonialna, a propozycje pokojowe płynące z Rosji to propozycje kolonialnego zaprowadzenia pokoju.

Oznaczają one zaprzeczenie istnienia narodu ukraińskiego, jego historii, kultury, a także Kościoła. To zaprzeczenie wręcz prawa do istnienia państwa ukraińskiego, uznanego przez wspólnotę międzynarodową z jego suwerennością i integralnością terytorialną. Z tych przesłanek wynika, że w propozycjach Rosji brakuje przedmiotu dialogu – zaznaczył.

Reklama

„Duszpasterze stanęli po stronie osób cierpiących”

Przedstawił też papieżowi pracę wykonaną przez Kościół na rzecz wspierania ludzi w warunkach wojny i opowiedział o tym, co widział, odwiedzając wspólnoty w centralnej, wschodniej i południowej Ukrainie, czyli na terenach najbardziej dotkniętych wojną.

Powiedziałem papieżowi o posłudze naszych biskupów, księży, zakonników i zakonnic na terenach obecnie okupowanych. Podkreśliłem, że wszyscy nasi duszpasterze stanęli po stronie osób cierpiących. Wyjaśniłem, że każda z naszych katedr, kościołów i klasztorów stała się ośrodkiem schronienia, gościnności i posługi humanitarnej – powiedział po audiencji abp Szewczuk.

Papieżowi przedstawiono także plan duszpasterski Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na rok 2023, którego sercem jest służba najsłabszym, przyjmowanie i towarzyszenie przesiedleńcom, leczenie ran, spowodowanych przez wojnę.

Reklama

Arcybiskup większy kijowsko-halicki podziękował również Ojcu Świętemu za wszystko, co zostało uczynione w celu powstrzymania wojny i pośrednicząc w rokowaniach pokojowych, na rzecz uwolnienia zakładników i jeńców oraz zorganizowania powszechnej solidarności Kościoła katolickiego na rzecz cierpiącego narodu ukraińskiego.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę