Spotkanie o Ekonomii Franciszka przesunięte na listopad

Zapowiedziane przez samego papieża w Liście na Wielki Post spotkanie młodych wokół tzw. "ekonomii Franciszka" zostało przesunięte na 21 listopada, z uwagi na "trudności w podróżowaniu" jakie napotykają obecnie jego uczestnicy.

„Ekonomia Franciszka będzie międzynarodowym kongresem na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie było zaplanowane na 26-28 marca w Asyżu z udziałem ok. 2 tys. uczestników, głównie młodych przedsiębiorców i ekspertów biznesowych.

28 marca zostanie zorganizowana co najmniej jedna transmisja na żywo z Asyżu w celu skontaktowania się z uczestnikami w ich krajach pochodzenia na temat dalszych przygotowań do spotkania. W maju 2020 r. przypada piąta rocznica publikacji encykliki papieża Franciszka „Laudato si`”, która przyciągnęła również wiele uwagi na arenie międzynarodowej, także poza kręgami kościelnymi.

W trzydniowym kongresie mają wziąć udział światowej sławy ekonomiści i działacze społeczni. Uczestnictwo zapowiedzieli m.in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs, krytykująca globalizację Vandana Shiva, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Reklama

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu, watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i diecezja Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju ub. roku w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza” – zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

Reklama

KAI, ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę