Nasze projekty

Przerażająca sytuacja humanitarna na Madagaskarze. Prawie 400 tys. osób cierpi głód

"Madagaskar stoi w obliczu przerażającego kryzysu humanitarnego" - powiedział szef międzynarodowego biura niemieckich buskupów. Kryzys spowodowany jest suszami występującymi na terenie państwa. Mogą one doprowadzić do głodu 400 000 ludzi w 26-milionowym narodzie.

fot. Ben Biały/Unsplash

Z powodu bezprecedensowej suszy ostatnich kilku tygodni grozi tam masowa śmierć. Ludzie żyją na owadach, glinie i luźnych liściach. Sytuacja jest katastrofalna, poziom głodu przeraża. Dlatego apeluję do społeczności międzynarodowej o szybkie działanie w celu zapobieżenia jeszcze większemu głodowi – ​​powiedział abp dr Ludwig Schick z Bambergu, przewodniczący Komisji ds. Kościoła Powszechnego Konferencji Episkopatu Niemiec, w liście proszącym o wsparcie dla narodu.

Niemiecki arcybiskup powiedział, że susze i burze piaskowe zmusiły wielu ludzi z obszarów wiejskich w poszukiwaniu pożywienia. Ich pola całkowicie wyschły – powiedział. Południe kraju zostało szczególnie mocno dotknięte. Tamtejsi ludzie od tygodni są uzależnieni od pomocy żywieniowej od zagranicznych organizacji pomocowych. Najbardziej dotknięte głodem są dzieci i niemowlęta. Wiele z nich to tylko skóra i kości – dodał Schick.

Liczba głodujących wkrótce może się podwoić

Bez radykalnych środków pomocowych liczba głodujących podwoi się w bardzo krótkim czasie. W związku z tym alarmującym scenariuszem globalna społeczność ma obowiązek zapewnić ludziom przetrwanie – powiedział Schick.

Reklama

Wezwanie pojawiło się w następstwie nowego raportu ONZ, który pokazuje Madagaskar jako jeden z dwóch „najbardziej alarmowych” obszarów głodu, drugim krajem jest Etiopia, gdzie ponad 400 000 ludzi cierpi głód w wyniku konfliktu w Tigray. Dwie agencje ONZ ostrzegły, że co najmniej 500 000 dzieci poniżej piątego roku życia na południu kraju boryka się z ostrym niedożywieniem.

Dzieci nie mają siły się śmiać

Dzieci, które poznaliśmy w niektórych ośrodkach leczenia ciężkiego ostrego niedożywienia, dzieci, na które byś spojrzał i pomyślałbyś, że są malutkimi niemowlakami, ale prawdopodobnie mają 5 lub 6 lat, ponieważ złe odżywianie, niedorozwój oczywiście wpływa na wzrost – powiedziała Shalley Thakral, specjalistka ds. komunikacji i rzecznictwa ze Światowego Programu Żywnościowego.

Kiedy siedzisz w centrach, to po prostu cisza, wiesz. Dzieci nie mają siły się śmiać, mówić. Spotkałem jednego brata i siostrę, których matka była na polu. Zapytałem zarówno chłopca, jak i dziewczynkę, jego siostrę, jak się nazywają. Ledwo mogli podnieść oczy, żeby na mnie spojrzeć. I to było takie smutne, widzieć malutkie, malutkie dzieci, których dzieciństwo zostało im prawie skradzione – dodała Thakral.

Reklama

kw/cruxnow.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę