Nasze projekty

Papież Franciszek: Biblia była i jest dla muzyki źródłem inspiracji

Papież Franciszek zabrał głos podczas Międzynarodowego Kongresu o Muzyce, zorganizowanego przez Papieską Radę Kultury w formie wideoprzesłania. Tematem tegorocznego wydarzenia jest "Kościół i muzyka: teksty i konteksty. Jako najważniejszy kontekst muzyczny, Ojciec Święty wskazał Biblię - źródło artystycznej inspiracji.

Alessandro Vicentin/Cathopic

Muzyka uświetnia liturgię, a także jest ważnym elementem modlitwy. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że zachętę do rozwijania muzyki sakralnej można znaleźć już w Piśmie Świętym, gdzie Prorok Izajasz wzywa wierzących: Śpiewajcie Panu pieśń nową, chwałę Jego od krańców ziemi! (Iz 42, 10).

Jak wiadomo Biblia zainspirowała niezliczone utwory muzyczne, w tym dzieła o fundamentalnym znaczeniu dla historii muzyki. Pomyślmy o chorale gregoriańskim, Palestrinie, Bachu. Biblia zainspirowała wielką różnorodność kompozycji na pięciu kontynentach. Także różni współcześni kompozytorzy konfrontują się z tekstami sakralnymi. Wiele wspólnot kościelnych interpretowały te teksty czy to według nowych form muzycznych czy też poprzez odkrycie dawnego dziedzictwa. Muzyczna spuścizna Kościoła jest dość różnorodna i może służyć nie tylko liturgii, lecz można ją wykonywać na koncertach, w szkole i katechezie, a nawet w teatrze –  podkreślił Ojciec Święty.

Muzyka to nie tylko słowa i gra na instrumentach. Nieodłącznym jej elementem, jest także cisza, której wartość potrafią dostrzec najznamienitsi muzycy. Naprzemienne występowanie dźwięku i ciszy jest płodne, umożliwia słuchanie. Kontekstem dla liturgii  jest wspólnota, a Słowo Boże stanowi tekst zasadniczy, który szczególnie wybrzmiewa podczas Mszy Świętej. Słowo przede wszystkim jest źródłem sensu i oświecenia, a także ma poprowadzić wspólnotę po drogach zbawienia – mówił Papież Franciszek. Tym samym zwrócił także uwagę, że melodia dodaje Słowu jeszcze większą moc docierania do umysłów i serc wszystkich wierzących.

Reklama

Muzyka w czasie pandemii 

Tegoroczne obchody Kongresu Muzyki tak, jak większość wydarzeń, przeniosły się do internetu. Dlatego tym bardziej łatwo zauważyć trudną sytuację, jaka panuje wśród muzyków i artystów, którzy ze względu na pandemię, nie mają możliwości organizacji koncertów i przedstawień dla publiczności. Na to zwrócił uwagę także Papież Franciszek, który zwrócił się do muzyków tymi słowami:

Wiemy, że od samego początku pandemii Covid-19, aktywność na polu muzycznym została poważnie ograniczona. Myślę o wszystkich, których to dotknęło: o muzykach, których życie i praca zawodowa zostały zakłócone przez wymogi restrykcji; o tych, którzy stracili pracę i kontakty społeczne; o tych, którzy musieli radzić sobie w trudnych warunkach z koniecznymi szkoleniami, edukacją i życiem społecznym. Wielu z nich poświęciło wiele wysiłku, aby nadal służyć muzyką z nową kreatywnością. Jest to ważne zobowiązanie nie tylko dla Kościoła, ale także dla świata publicznego, dla samego środowiska, dla tych, którzy pracują w salach koncertowych i innych miejscach, gdzie muzyka służy wspólnocie. Mam nadzieję, że i ten aspekt życia społecznego będzie mógł się odrodzić, że powrócimy do śpiewania i grania, do wspólnego cieszenia się muzyką i śpiewem

Sprawdź: Po co wierzącemu Kościół? 

Reklama

kw/vaticannews/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę