Nasze projekty

O. Anselm Grün: uchodźcy mogą być dla nas ubogaceniem

Benedyktyn i autor bestsellerów, o. Anselm Grün ocenia obecną falę uchodźców i ich masowy napływ m.in. do Niemiec przede wszystkim jako szansę. Ta różnorodność, to ubogacenie naszego życia, stwierdził 70-letni zakonnik wywiadzie dla wydawanego w Hamburgu kobiecego magazynu „Tina”. Zwrócił uwagę, że w wielu dziedzinach w Niemczech brakuje siły roboczej, a ponadto „jest nadzieja na żywą wymianę między kulturami”.

Fot. Christlichen Medienmagazin / Flickr.com

O. Grün przyznał, że bardzo podoba się mu określenie, „że gość może być aniołem”, gdyż „pojęcie anioła oznacza posłańca, który głosi nam coś nowego”.

Sprzeciwił się sceptykom, którzy sądzą, że „łódź jest pełna”. W tej łodzi jest jeszcze dużo miejsca, stwierdził niemiecki benedyktyn. Trzeba ją tylko tak uporządkować, aby dobrze była zapełniona, dodał o. Grün.

Reklama

Jednocześnie zwrócił uwagę, że wielu uchodźców pragnie wrócić w swoje strony ojczyste, jak tylko tam zapanuje pokój, a „do tego trzeba cierpliwości”.

Reklama

Wspólnota benedyktynów w bawarskim Münsterschwarzach, w której żyje o. Grün, przyjęła 28 uchodźców z krajów ogarniętych kryzysem. Podczas wspólnych wieczorów filmowych, wspólnego świętowania i codziennych prac, jak np. zbieranie jabłek, jest okazja do wzajemnego poznania mnichów i uchodźców, powiedział o. Grün dodając, że jednym z ważnych punktów jest poznanie religii. W efekcie już kilku braci benedyktyńskich złożyło wizytę w meczecie w pobliskim Kitzingen.


ts / Münsterschwarzach

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę