Nasze projekty

Naukowcy odkryli fragment Biblii ukryty pod trzema warstwami rękopisu. Wykorzystano ultrafiolet

Naukowcy odkryli nieznane dotąd tłumaczenie Ewangelii św. Mateusza, ukryte pod trzema warstwami rękopisu. Udało się to dzięki prześwietleniu pergaminu ultrafioletem. Tekst został napisany prawdopodobnie 1500 lat temu.

fot. Timothy Eberly/Unsplash

Nieznany fragment Biblii odkrył Grigory Kessel, mediewista z Austriackiej Akademii Nauk, który prześwietlił ultrafioletem księgi przechowywane w Bibliotece Watykańskiej. W ten sposób dotarł do syryjskiego tłumaczenia 11. i 12. rozdziału Ewangelii św. Mateusza, ukrytego pod trzema warstwami rękopisu.

Naukowcy przypuszczają, że tekst powstał w III wieku.

W średniowieczu – z powodu wysokich kosztów i trudnej dostępności – pergaminu używano ponownie, wymazywano pierwotny rękopis, aby później zapisać go nowym. Wydaje się, że tak było w przypadku skryby w Palestynie, który 1300 lat temu wymazał tekst syryjski, by nanieść swoje tłumaczenie.

Reklama

Z dwóch rękopisów, które zawierają starosyryjskie tłumaczenie ewangelii, jeden jest przechowywany w Brytyjskiej Bibliotece w Londynie, a drugi w klasztorze św. Katarzyny na Górze Synaj – najstarszym klasztorze chrześcijańskim.

Trzeci rękopis odkryto niedawno w ramach projektu odzyskiwania wymazanych tekstów z ksiąg biblioteki św. Katarzyny.

Ten odkryty przez Kessela nazywany jest „czwartym świadectwem tekstowym”.

Reklama

Naukowcy nie ujawnili jeszcze pełnego tłumaczenia odnalezionego tekst, ale podzielili się pewnymi szczegółami. W oryginalnym tekście greckim znajduje się fragment: „W tym czasie Jezus szedł przez pola zbożowe w szabat; a jego uczniowie zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy i jeść”. W nowo odkrytym tłumaczeniu można przeczytać z kolei: „[…] zaczęli zrywać kłosy, wycierać je w dłoniach i zjadać”.

Claudia Rapp, dyrektor Instytutu Badań Średniowiecznych Austriackiej Akademii Nauk, pochwaliła odkrycia Kessela.

„Grigory Kessel dokonał wielkiego odkrycia dzięki swojej głębokiej znajomości starych tekstów syryjskich i cech charakterystycznych pisma” – powiedział Rapp.

Reklama

kh, rmf24.pl, nypost.com/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę