Nasze projekty

Księża w Irlandii czują presję związaną z odprawianiem mszy w internecie

Księża z Irlandii odczuwają presję związaną z odprawianiem mszy online – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”. W tym kraju w związku z drugą falą koronawirusa obowiązuje zakaz publicznych nabożeństw.

Irlandzcy księża przenieśli sprawowanie nabożeństw do internetu. Według Stowarzyszenia Kapłanów Katolickich, parafianie wywierają presję na księży w tym kraju, żeby ci instalowali kamery w kościołach i urozmaicali liturgię, aby przyciągnąć więcej widzów.

Według ks. Brendana Hobana ze stowarzyszenia, niektórzy wierni oceniają swoich kałanów tak, jakby ci byli prezenterami telewizyjnymi. Parafianie porównują oglądalność nabożeństw, jakby to był konkurs. To wyznacznik, czy ich kościół jest tak dobry, jak sąsiednia parafia – mówi Hoban. Wielu wiernych krytykuje księży przez internet i w rozmowach telefonicznych.

Ks. Tim Hazelwood, rzecznik stowarzyszenia zwrócił uwagę, że niektórzy księża z powodu krytyki przestali transmitować mszę. Wielu księży czuje się skrępowanych. Są łysi, starzy, nie mają zbyt dobrej dykcji – wspomina.

Reklama
Reklama

Średni wiek księdza w Irlandii to 72 lata. Większość kapłanów nie czuje się komfortowo przed kamerą. Stowarzyszenie Księży Katolickich utworzyło nawet specjalną infolinię dla kapłanów, którzy zmagają się z izolacją.

SPRAWDŹ: Przedstawiciel Watykanu ostrzega przed lockdownem dla kościołów

ag/Stacja7/Guardian

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę