Nasze projekty

Filipińczycy chcą znieść obowiązkową ofiarę za msze i sakramenty, ponieważ oddala ona ubogich

Biskupi Filipin zobowiązali się do stopniowej rezygnacji z tzw. stypendiów dla księży za odprawianie przez nich mszy, udzielanie sakramentów i inne posługi. Twierdzą, że obowiązek zapłaty za posługi oddala od Kościoła ludzi ubogich, którzy z braku odpowiednich środków nie decydują się np. na ślub kościelny.

„Zniesienie stypendiów jest spójne z głoszoną przez Kościół i opartą na Piśmie Świętym miłością do ubogich” – napisał w oświadczeniu przewodniczący filipińskiego episkopatu, abp Romulo Valles.

Obowiązek zapłaty za posługi religijne „odstrasza, utrudnia i powstrzymuje ubogich od przyjmowania sakramentów”. Dlatego duchowny wezwał biskupów, aby uczynili wszystko, żeby „usunąć przeszkody dla prawdziwej służby, szczególnie ubogim”. Dodał, że „Bóg wzywa nas do wielkodusznej służby sobie nawzajem, a zwłaszcza naszym ubogim braciom i siostrom”.

Temat podejmowano już wcześniej

O potrzebie odejścia od systemu stypendiów mówiono już na II Synodzie Plenarnym Kościoła na Filipinach w 1991 r. Jednak pobieranie lub rezygnacja z nich zależały dotychczas od poszczególnych diecezji, z których większość nie zdecydowała się na zniesienie tych opłat.

Reklama
Reklama

Na ten krok zdecydował się metropolita Lingayen-Dagupan abp Socrates Villegas. W 2015 roku zlikwidował stypendia w swojej archidiecezji, aby zachęcić ubogich wiernych do przyjmowania sakramentów. Podobnie stało się w stołecznej archidiecezji Manila przed przypadającą w tym roku 500. rocznicą początku chrześcijaństwa na Filipinach. Miejscowy ks. Roy Bellen wyraził nadzieję, że wierni zmienią paradygmat z „kupowania sakramentów od Kościoła” na „wspieranie Kościoła”.

Abp Valles zapowiedział, że w diecezjach mają powstać konkretne programy jak najszybszego odchodzenia od dotychczasowego systemu. Pomocą służyć im w tym będzie specjalna komórka episkopatu.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia zalegalizowała eutanazję. „Biskupi wyrażają smutek i oburzenie”

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę