Nasze projekty

Eutanazja w Holandii: Lekarze nie będą musieli uzgadniać jej czasu z pacjentami

Lekarze w Holandii od teraz sami będą mogli podawać środki uspokajające osobom przed eutanazją, jeżeli te będą zbyt pobudzone, lub agresywne. Medycy nie będą musieli też uzgadniać dokładnego czasu i sposobu wykonania eutanazji.

Lekarze dokonujący eutanazji od teraz będą mogli na własną rękę podawać środki uspokajające osobom z ciężką demencją w przypadkach, jeżeli będą obawy, że osoba stanie się „zaniepokojona, pobudzona lub agresywna”. Nowe wytyczne mówią również o tym, że w przypadku osób z głęboką demencją, lekarze nie będą musieli uzgadniać dokładnego czasu i sposobu wykonania eutanazji.

Odświeżenie wytycznych to efekt sprawy lekarki Marinou Arends. Kobieta została oskarżona o zabójstwo po dodaniu środka uspokajającego do kawy 74-letniej pacjentki przed eutanazją. Arends wcześniej dwukrotnie miała usłyszeć od pacjentki, że ta chce umrzeć, kiedy „nadejdzie właściwy czas”.

Jacob Kohnstamm, przewodniczący komisji ds. oceny eutanazji powiedział, że wytyczne zostały tak zaktualizowane, aby lekarze nie obawiali się odpowiedzialności prawnej. Lekarze mają teraz mniej powodów do zmartwień – stwierdził w rozmowie z Guardianem.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że od 2002 roku lekarze mogą uśmiercać dorosłych w Holandii, gdy ci wydadzą na to zgodę w przypadku „nieznośnego cierpienia” i gdy nie ma szans na poprawę zdrowia. W zeszłym roku w H0landii dokonano 6 361 przypadków eutanazji – to ponad 4 procent wszystkich zgonów w tym kraju. Spośród nich 91 procent dotyczyło nieuleczalnych schorzeń. Pozostałe przypadki dotyczyły ciężkich chorób psychicznych, w tym demencji.

Ostatnio zapowiedziano też zmianę przepisów, która pozwoli na eutanazję nieuleczalnie chorych dzieci od 1 do 12 roku życia.

SPRAWDŹ: Holandia legalizuje eutanazję dla dzieci do 12 lat. Wymagana będzie zgoda lekarza i rodziców

Reklama
Reklama

ag/The Guardian/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite