Nasze projekty

Zmarł o. Florian Pełka SJ, wieloletni szef Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego

W wieku 83 lat zmarł dziś rano w szpitalu w Wejherowie jezuita o. Florian Pełka - wieloletni szef Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego, związany m.in. z Drogą Neokatechumenalną - poinformował portal Jezuici.pl.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 30 października o godz. 11:30 Mszą św. w Parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni (ul. Tatrzańska 35), której będzie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Godzinę przed Mszą św. będzie można pomodlić się przy trumnie z ciałem Zmarłego, a po Mszy św. kondukt żałobny wyruszy od bramy głównej cmentarza na Witominie do grobowca jezuitów.

„Osobista relacja z Jezusem Chrystusem była dla Ojca Floriana najważniejsza i pragnął, aby każdy jej doświadczył. Potrafił łączyć działanie z modlitwą, kochał Kościół i Towarzystwo Jezusowe. Żył dla innych nie szczędząc sił. Odszedł po nagrodę do Pana dnia 25 października 2019 roku w 83 roku życia, 68 roku powołania zakonnego i 56 roku kapłaństwa” – piszą jego współbracia.

Po święceniach pracował w Lublinie jako duszpasterz, a od 1976 roku w Rzymie w Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego, którą kierował w latach 1980-1991. Był Przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w latach 1991-1997 i Przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Po przekazaniu funkcji Prowincjała osiadł w Gdyni, gdzie pełnił funkcję duchownego w Kolegium Jezuitów, nadzorował budowę obiektów szkolnych oraz posługiwał w Parafii św. Stanisława Kostki i we wspólnotach neokatechumenalnych. Mimo poważnej operacji serca, jaką przeszedł w 2003 roku, w latach 2006-2011 posługiwał w Poznaniu, a po powrocie do Gdyni nadal udzielał się w parafii, spowiadał w domu rekolekcyjnym i pomagał w ewangelizacji katechistom z Drogi Neokatechumenalnej. W roku 2008 został Honorowym Obywatelem Uniejowa.

Reklama
Reklama

ad, jezuici.pl/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę