Nasze projekty

“Zawsze walczyła o życie najmniejszych”. Wsparcie decyzji szpitala o nadaniu tytułu patrona prof. Wandzie Półtawskiej

Wanda Półtawska została patronką nowego Oddziału Noworodkowego. Jego otwarcie poprzedził protest przeciwko temu wyborowi oraz krytyczne artykuły w mediach. Argumentem przeciwko tej decyzji miał być sprzeciw profesor Półtawskiej wobec aborcji i metody in vitro. Fundacja Grupa Proelio zachęca do podpisania listu popierającego decyzję władz szpitala.

fot. Edycja Świętego Pawła/Youtube.com

Krytykę wyboru Wandy Półtawskiej na patronkę nowego Oddziału Noworodkowego w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie wyraził na łamach “Gazety Wyborczej” dziennikarz Michał Olszewski określając poglądy prof. Wandy Półtawskiej za „zawstydzająco głupie”, „fanatyczne i paranaukowe”. W nawiązaniu do decyzji szpitala antyklerykalna inicjatywa „Dość Milczenia. STOP klerykalizacji Polski” zorganizowała protest pod szpitalem, w którym uczestniczyło kilka osób. W odpowiedzi na te wydarzenia Fundacja Grupa Proelio zachęca do podpisania listu z poparciem dla decyzji władz szpitala. Wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona oddziału podkreśla szacunek dla wartości życia każdego człowieka – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ: W Krakowie otwarto nowy oddział noworodkowy. Jego patronką została Wanda Półtawska

“Zawsze walczyła o życie najmniejszych”

Wanda Półtawska zawsze walczyła o życie najmniejszych. A ci najmniejsi będą tutaj leczeni. Jest patronem, którego postawa przyświeca ratowaniu życia tych kruchych istot – powiedział podczas otwarcia oddziału dyrektor szpitala Antoni Marcinek.

Reklama

Wanda Półtawska w swoim wieloletnim dorobku m.in. prowadziła badania tzw. „dzieci oświęcimskich” – ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Opracowała też metodę „psychoterapii obiektywizującej”, opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Po 1969 roku w pełni poświęciła się poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Zajmowała się też, w oparciu o swe doświadczenia w poradnictwie, wpływem przerywania ciąży na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne. 

Niezależnie od zasług na innych polach, jej poglądy i sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych dzieci tym bardziej predestynują ją do takiej roli – komentuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

Oddział będzie zajmować się m.in. wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, a także noworodkami z wadami lub chorobami genetycznymi płodu. Jeszcze do niedawna w Polsce można było zabijać dzieci z wadami rozwojowymi do ok. 24 tygodnia ciąży. Patologią byłoby wybranie na patrona oddziału kogoś, kto popierał zabijanie dzieci w bardzo podobnym wieku i stanie zdrowia do tych, jakie będą się znajdować na oddziale, a nie tego, kto walczył o to, aby nie można było ich zabijać – dodaje.

Reklama

„Wspieramy profesor Wandę Półtawską”

Fundacja Grupa Proelio przygotowała petycję, w której dziękują władzom szpitala za wybór patrona. Petycję „Wspieramy profesor Wandę Półtawską” można podpisać TUTAJ.

To już kolejny atak na prof. Wandę Półtawską. Rok temu część krakowskich radnych przy wsparciu mediów protestowała przeciwko nadaniu profesor Półtawskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Czuję, że nie możemy wobec tego milczeć. Zależy nam, aby pokazać, że wielokrotnie więcej popiera decyzję szpitala – wyjaśnia Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji. 

Wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona oddziału podkreśla szacunek dla wartości życia każdego człowieka. Jeśli lekarze w tym szpitalu będą kierować się podobnymi wartościami jak prof. Półtawska, to świetnie to rokuje dla pacjentów szpitala – dodaje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Reklama

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia. 

proelio.pl, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk/Facebook, kul.pl, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę