Nasze projekty

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ze względów bezpieczeństwa i obowiązujące przepisy sanitarne skromniejsze niż zwykle będą tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Większość uroczystości upamiętniających wolnościowy zryw odbędzie się, choć niektóre w nieco zmienionej formule i przy ograniczonej liczbie uczestników. Jak co roku, kulminacyjnym punktem corocznych obchodów będzie modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane są przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorzy zachęcają do śledzenia wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych i przypominają, że wstęp na niektóre uroczystości będzie możliwy wyłącznie za okazaniem zaproszenia. Tak będzie np. z Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej czy uroczystością pod pomnikiem Gloria victis.

1 sierpnia o godz. 15. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odprawi Mszę świętą na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Pamięć Powstańców Warszawskich zostanie uczczona także pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944” i w Śródmieściu pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i gen. Stefana „Grota” Roweckiego. W godz. 16.45-19.00 odbędzie się składanie kwiatów na kurhanie pod pomnikiem „Polegli – niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Reklama

Kulminacyjnym punktem corocznych obchodów będzie modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o godz. 17.00 Modlitwie będzie przewodniczył bp Józef Guzdek. W stolicy zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny i odezwą się dzwony warszawskich kościołów. O godz. 20.00 zapłonie ogień pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Wieczorem będzie można wziąć udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który w tym roku odbędzie się w Parku Wolności obok Muzeum Powstania, a nie jak zwykle na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00, a wstęp na niego będzie możliwy jedynie po zarejestrowaniu się na stronie muzeum.

2 sierpnia o godz. 10.00 u zbiegu ulic Karowej i Browarnej odsłonięty zostanie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” (wstęp z zaproszeniem, planowana jest transmisja internetowa).

Reklama

5 sierpnia będzie dniem poświęconym cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. W godz. 17.30-19.30 ulicami Woli na Cmentarz Powstańców Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. Podczas marszu będą wyczytywane nazwiska zidentyfikowanych cywilnych ofiar Powstania. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Pełna lista wydarzeń związanych z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

W niedzielę, 26 lipca, o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy. W czwartek, 30 lipca, o godz. 11.00 w Muzeum Powstania z weteranami walk spotkali się Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Odbyła się też ceremonia nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP. W przeddzień rocznicy, 31 lipca o godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i mieszkańców Stolicy. Złożono także wieńce pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Reklama

ah, os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite