Nasze projekty

Verba Sacra. Mądrość Syracha w interpretacji aktorki Agnieszki Mandat [TRANSMISJA]

Już 9 października o godz. 16:30 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu odbędzie się kolejna premiera "Verba Sacra". Usłyszymy fragmenty księgi Mądrość Syracha w interpretacji aktorki teatralnej i filmowej Agnieszki Mandat.

Fot. Materiały prasowe Verba Sacra

Transmisja rozpocznie się 9 października o godz. 16:30.

>>> ZOBACZ TRANSMISJĘ <<<

Od 2000 roku w czasie Verba Sacra prezentowane są teksty biblijne w formie uroczystej recytacji przez aktorów, wspieranych przez biblistów i teologów.

W tym roku, 9 października w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu zaprezentowane zostaną fragmenty księgi Mądrości Syracha, które odczyta aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Mandat. Komentarz wygłosi siostra dr hab. Judyta Pudełko PDDM z Akademii Katolickiej w Warszawie. W oprawie muzycznej usłyszymy Jakuba Domańskiego (trąbka) i Jacka Pupkę (organy). W programie utwory Vivianiego, Messeneta, Bacha i Fantiniego.

Reklama

23 trzeci sezon Verba Sacra otwiera księga Starego Testamentu – Mądrość Syracha. Jak pisze w swoim komentarzu siostra dr hab. Judyta Pudełko, „mądrość pochodzi od Boga, stanowi Boży sposób komunikacji z człowiekiem oraz sposób poznawania Boga przez człowieka”. Syrach poucza nas, że mądrość zstąpiła z nieba, zamieszkała wśród ludzi – mówi s. Pudełko.

Relacje i… wskazówki biznesowe w księdze Mądrości Syracha

Pytanie o obecność mądrości w naszym życiu jest głównym przesłaniem październikowej premiery Verba Sacra. Komentatorka zwraca uwagę na to, że „zróżnicowana tematyka podjęta przez Syracha nie stanowi jakiś pojedynczych opisów, lecz złożoną całość, w której Bóg zwraca się do człowieka i prowadzi go ścieżkami Prawa. Człowiek zaś zdobywa mądrość jedynie poprzez postawę bojaźni Bożej (szacunku wobec Boga) i wierności przykazaniom”.

Siostra Judyta Pudełko podkreśla, że Syrach porusza tematy, które dotyczą rozmaitych sytuacji życia ludzkiego, a które są aktualne także dziś. Chodzi o relacje małżeńskie, rodzinne, a nawet w dziedzinie interesów, wobec lekarzy czy władzy. Jedną z więzi międzyludzkich szeroko omawianą przez Syracha jest przyjaźń. W przeciwieństwie do koncepcji epikurejskich przyjaźń nie zastępuje więzi rodzinnych, o których Syrach również często wspomina. Stanowi ona jednak nowy typ relacji opartej na wolnej decyzji i równości stron. Mędrzec poucza również o dobrych i złych postawach, takich jak pokora, jałmużna, honor, gościnność, wstyd, wady języka, duma, gniew, złośliwość czy zemsta. Uczy właściwej relacji do bogactwa, ubóstwa, chorób i ich leczenia, ucztowania czy przyjemności życia – wyjaśnia s. Judyta.

Reklama

Już 9 października!

Verba Sacra odbędzie się w niedzielę 9 października 2022 roku o godz. 16:30 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie można śledzić także poprzez transmisję online TUTAJ. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej organizatora TUTAJ.

Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest reżyser Przemysław Basiński. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych formie uroczystej recytacji przez aktorów, wspieranych przez biblistów i teologów.  

Reklama

mat.prasowe, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę